Fotovoltaické panely nové generace na bázi perovskitů se již letos začnou tisknout v Polsku

Polský startup Saule Technologies uvede letos na trh fotovoltaický carport, jehož stěny a střechy budou pokryty třetí generaci solárních panelů na bázi perovskitů. Novou technologie panelů se bude vyrábět zcela jiným způsobem než tradiční křemíkové panely první a druhé generace, a to pomocí inkoustového tisku na speciálních tiskárnách.

Zdroj: Saule Technologies

Zdroj: Saule Technologies

První testy a objednávky

Za vznikem startupu Saule Technologies stojí „polský Edison“- takto se říká polské vědkyni Olze Malinkiewiczové, která se svým týmem již několik let pracuje na nové (tzv. třetí) generaci perovskitových solárních panelů. Na konci roku 2018 se ve Varšavě začaly perovskitové panely testovat v ostrém provozu na budově společnosti Skanska.

 

Společnost Saule Technologies je považována za průkopníka výroby perovskitových panelů, které budou pružné a nejdou uplatnění nejen na budovách, ale i v dopravě či jako tzv. Wearables (tj. nositilných doplňků – batohy, oděvy, atd.).

 

Letos začala společnost perovskitové panely nabízet jako součást fotovoltaického carportu, který kombinuje integrované panely do střechy a stěn pláště střešního přístřešku spolu s bateriemi pro dobíjení elektromobilů.

Účinnost 16 %

 

Společnost Saule Technologies Carport na svém webu nabízí carport ve dvou verzích, a to jako „On-grid” (s připojením na síť) a také jako „Off-grid” (ostrovní) instalaci. Prototyp solárního carportu představila Olga Malinkiewicz poprvé před několika týdny během nového kongresu mobility v polském Lublinu.

 

Koncept carportu od Suale Technologies předpokládá použití perovskitových panelů o celkové ploše 30 m2 s předpokládanou konverzní účinností ve výši 16%. Tato instalace má v podmínkách Polska ročně vyrábit cca 2,6 MWh solární energie.

 

Společnost na svém webu nezveřejňuje cenu svého produktu. Podle sdělení jejich zástupců bude cena stanovena individuálně na základě specifikace projektu od zákazníka. Dodávka carportů vybavených porovskitovými panely má být zahájena ve 3. kvartálu roku 2020.

Nové možnosti využití

 

Řada vědců vidí velkou perspektivu solárních panelů vyrobených na bázi perovskitu (CaTiO3, oxid titaničito-vápenatý). Tento minerál je známý už od 30. let 19. století, ale fotovoltaický byznys v něm našel potenciál pro snižování ceny a zvyšování účinnosti solárních článků.

 

Perovskitové články jsou relativně mladá technologie, která byla vyvinuta v roce 2009 s účinností čtyři procenta. Už za dva roky vědci jejich účinnost zvedli na šestnáct procent, což u křemíkových trvalo celá desetiletí. Na konci roku 2018 dosáhli vědci nového světového rekordu v účinnosti pervskitových článků ve výši přes 23 % (pro srovnání tradiční křemíkové články existují déle než 60 let a jejich maximální účinnost dosahuje přes 25 %).

 

Dalším důvodem zájmu vědců o perovskitové panely je fakt, že se tyto panely dají mnohem jednodušeji vyrobit a tudíž jsou i levnější. Tyto solární panely jsou navíc lehké, dají se ohýbat a hlavně můžou být i průhledné. Podle sdělení Saule Technologies je váha perovskitových panelů velmi nízká- cca 1 kg/m 2, což je obrovský rozdíl oproti tradičním křemíkovým krystalickým panelům, které váží v cca 10 kg/m 2.

 

To otevírá úplně nové možnosti využití pro solární fotovoltaiku. Perovskitové panely mohou být nainstalovány na v podstatě jakýkoliv objekt či materiál. Ať už je to notebook, telefon, auto, dron, kosmická loď, ciferník chytrých hodinek nebo záda telefonu.

Panely, které se tisknou

 

Polský startup Saule Technologies vyvinul tiskovou metodu, díky které lze s perovskitem pracovat za řádově nižší teploty. Výsledné panely jsou poloprůhledné, výrazně levnější a jako podkladový materiál lze použít třeba i ohebné plasty.

Zdroj: Saule Technologies

Zdroj: Saule Technologies

 

Malinkiewicz se domnívá, že největší využití naleznou perovskitové ve stavebnictví. Kde je dnes potřeba přesně propočítaná konstrukce, která panely udrží na střeše, dostanou architekti volnost ve tvarech, rozměrech a materiálech. Díky perovskitům tato nová fotovoltaická technologie otevře pro energeticky soběstačnou budovy širší veřejnosti.

Brutálně levná technologie?

 

V současnosti na budově v Polsku firma používá perovskitové panely o velikosti 1,3 x 0,9 metru. Jeden tento panel dokáže 8 hodin napájet osvětlení v kanceláři, případně obstará dostatek energie pro napájení jednoho počítače po celý den. Cena tohoto panelu se plánuje na částku 50 eur, tj.cca 1 300 Kč.

 

Saule Technologies počítá s tím, že s růstem výrobních kapacit by měla cena pozvolna klesat. V blízké budoucnosti Saule Technologies plánuje další rozšíření výrobního závodu v Polsku do dalších zemí.

 

Známý solární inovátor Michael Grätzel (autor solárního napájení iPadu) označil perovskit jako „až nechutně laciný“ materiál, který by mohla úspěšně fungovat v solárních článcích a spojit zdánlivě neslučitelné – nízkou pořizovací cenu a vysokou účinnost energetické přeměny slunečního světla na elektřinu.