Fotovoltaické elektrárny jako příležitost k podpoře biodiverzity krajiny

Zdroj: Enery
Elektrárny podporují biodiverzitu více než zemědělství
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) proto na sklonku roku 2024 vydal publikaci, která na základě vlastních i zahraničních zkušeností radí, jak v areálech fotovoltaických elektráren (FVE) pomáhat přírodě a běžným i ohroženým druhům rostlin a živočichů.
Paradoxně totiž areály FVE mohou podpořit biodiverzitu výrazně více, než se tak děje v současné době v naší zemědělsky často velmi intenzivně využívané krajině.
Namátkové průzkumy areálů FVE, které ČSOP prováděl v loňském roce, ukázaly, že konstruktéři a provozovatelé FVE na ochranu přírody prakticky vůbec nemysleli. Nevhodná oplocení, intenzivně sekané anebo naopak neudržované travní porosty, zbytečná odvodňování, používání herbicidů, likvidace veškerých dřevin i v místech, kde by provozu FVE nevadily – to vše jsou charakteristiky většiny současných FVE.
Praktický návod
Z tohoto důvodu, i vzhledem k očekávanému nárůstu počtu i plochy zemních FVE v nejbližší době, ČSOP na konci roku vydal publikaci Podpora biodiverzity v areálech fotovoltaických elektráren.
Cílem publikace je ukázat investorům FVE, úřadům, které stavby FVE povolují, i široké veřejnosti, že řadu přírodních fenoménů v solární elektrárně podporovat lze a že to je často nejen biologicky, ale i ekonomicky výhodnější oproti nyní zavedené praxi.
Pokud opravdu musíme budovat fotovoltaické elektrárny, pojďme je budovat a provozovat tak, aby kromě produkce čistější energie přímo pomáhaly přírodě!