Ford sází na umělou inteligenci a solární energii

Automobilka Ford v rámci rekordní investice ve výši 2 miliard eur slavnostně otevřela nový výrobní závod v Yeniköy, který stanovuje nová měřítka pro automobilovou výrobu v Turecku. Jako hlavní inovace zde Ford používá pokročilé technologie na bázi solární energie, komplexní management řízený umělou inteligencí a montážní linky snižující hlučnost.

Zdroj: Ford

Sázka na inovace

Společnost Ford Otosan oslavila transformaci svého nejmodernějšího montážního závodu v Yeniköy, kde probíhá výroba nové generace dodávek Ford Transit Custom, která je jedním ze základních stavebních kamenů nabídky užitkových vozů Ford Pro v celé Evropě.

Výrobní závod v Yeniköy byl vybudován tak, aby stanovil nové měřítko pro výrobu automobilů v Turecku, a stojí v čele elektrické transformace tohoto odvětví v regionu. Revolučně modernizovaný závod je nyní jedním z nejefektivnějších závodů v celém automobilovém průmyslu.

Část roční spotřeby elektrické energie závodu zajišťují zabudované inovativní technologie včetně v tureckém automobilovém průmyslu prvního využití fotovoltaických skleněných stěn. Solární panely na střeše rovněž přispívají ke snížení závislosti na elektřině z externích zdrojů, která je zcela certifikovaná jako obnovitelná. Kromě toho technologie solárních stěn zachycuje sluneční světlo k ohřevu vody, což snižuje spotřebu zemního plynu.

Pokročilá technologie využití solární energie, komplexní management řízený umělou inteligencí a montážní linky snižující hlučnost patří mezi inovace, které byly zavedeny v rámci investice ve výši 2 miliard eur do výrobních závodů Ford Otosan v Kocaeli včetně Yeniköy – jedná se o dosud největší investici v soukromém sektoru v Turecku.

V celém výrobním procesu se používají nejmodernější výrobní řešení. Data v reálném čase a umělá inteligence společně vytvářejí virtuální simulace výroby „digitálních dvojčat“, které pomáhají optimalizovat efektivitu výroby a umožňují pohotově reagovat na výkyvy v poptávce, dodávkách komponentů nebo odchylky ve výrobních procesech.

Vícepatrová konstrukce svařovacích a montážních dílen zvyšuje efektivitu výrobní linky tím, že umožňuje užší integraci týmů. Bezdrátové, dobíjecí elektrické nářadí také nahradilo pneumatické vybavení v několika částech výrobní linky, což zajišťuje tišší a pohodlnější pracovní prostředí.

Výroba poběží od roku 2024

V roce 2025 rozšíří výrobní závod v Yeniköy svoji kapacitu pro výrobu nové generace jednotunových vozidel na 405 000 kusů. Nový Transit Custom, který je již nyní k dispozici k objednání, je nově vybaven inovacemi inspirovanými zákazníky, včetně prvního sklopného volantu v segmentu a Doručovací Asistent, který šetří čas, zatímco zcela nové Tourneo Custom přináší novou úroveň schopností, luxusu a designu ve všestranném multifunkčním vozidle s až devíti sedadly.

Oba vozy nabízejí historicky nejširší výběr variant včetně nových plug-in hybridních modelů a inteligentního pohonu všech kol, jakož i plnou integraci se softwarovou platformou Ford Pro a službami prostřednictvím standardního připojení 5G. Elektrické varianty E-Transit Custom a E-Tourneo Custom se začnou vyrábět později v roce 2024.