Firmy a občané podporují ekonomickou proměnu Česka. Kdy to pochopí vláda a politici?

Zatímco z úst některých našich politiků zní, že na Green Deal (Evropskou zelenou dohodu) podporující proklimatická opatření teď není čas (kvůli ekonomické krizi způsobenou pandemii), zástupci mnoha českých firem, nevládních organizací a občanů si myslí, že je tomu právě naopak. Kdy se to uvědomí i naši politici?

Zdroj: AdlerCzech a.s.

Zdroj: AdlerCzech a.s.

Inspirující příklad

 

Společnost ADLER Czech, a.s. je jedním z příkladů, že co nejvíce soběstačné a udržitelné mohou být firmy v různých oborech a o různé velikosti. Společnost patří mezi přední dodavatele reklamního textilu v České republice i v Evropě.

 

Pro firmu  jsou zásadní hodnoty jako je udržitelnost a cirkulární fungování jejího hospodaření. To jí poskytuje ohromnou flexibilitu a stabilitu, což  jsou vlastnosti, které budou pro firmy i pro stát nejen v postpandemické době zásadní.

 

Firma na svým provozovnách v Ústí nad Labem a Ostravě provozuje dvě fotovoltaické elektrárny, akumulátory a také kogenerační jednotky. Vyrobenou solární energii využívá pro napájení vysokozdvižných vozíků a vlastní flotily elektromobilů.

 

Loni ADLER Czech v Ostravě investovala více než 15 milionů korun do unikátního projektu hybridního solárního systému v kombinaci kogenerační jednotkou. Součástí projektu je nová střešní fotovoltaická elektrárna s výkonem 296 kWp, která  má dvě části – na fasádě a na ploché střeše.

 

Komplex fotovoltaické elektrárny s nulovou produkcí emisí spolu s třímilionovou investici do kondenzačních kogeneračních jednotek, které zajišťují pro skladové prostory ekologickou výrobu elektřiny a tepla jednoznačně sníží uhlíkovou stopu logistického centra na minimum. Realizace projektu bude mít pozitivní dopad na životní prostředí a přinese také finanční úsporu pro žadatele. 

Ponaučení ze současné krize?

 

Současná ekonomická krize způsobená pandemii koronaviru nám přináší nové příležitosti. Z čeho bychom se měli poučit? A kdy si to uvědomí naši politici?

 

Na tyto otázky reaguje níže Martin Hausenblas, spoluzakladatel firmy ADLER Czech:

 

 

Podle Hausenblase nikdy není pozdě začít se změnou. „Je na každém, jak se postaví k zodpovědnosti za prostředí, které nás obklopuje. V ADLERU jsme se rozhodli začít využívat obnovitelné zdroje energie a zkoušíme i další ekologické aktivity, které šetří naše životní prostředí. I vy můžete přiložit pomyslnou ruku k dílu,“ dodává Hausenblas.

 

Jak začít? Pro inspiraci se můžete podívat na web www.greenadler.cz