Experti: Výrobní kapacita fotovoltaických panelů překoná 2 TW ročně. Další vývoj je nejistý

Do konce roku 2025 vzroste celosvětová výrobní kapacita fotovoltaických panelů na 2 TW ročně. Drtivá většina produkce panelů (80 %) připadne na  Čínu.  Tvrdí ve svém komentáři přední expert Michael Liebreich, analytik a zakladatel agentury BloombergNEF.

Zdroj: Rystad Energy

Prudký růst

Pokud by se vše postavilo, nainstalovalo a vyrábělo s 15% utilizačním faktorem (tj. skutečná výroba ročně), pak by to představovalo  dost solární energie na pokrytí dalších 9 % celosvětové poptávky po elektřině ročně. V současnosti fotovoltaika postavená během posledních 20 let pokrývá asi 7 % celosvětové poptávky po elektřině.

V loňském roce bylo celosvětově instalováno „pouze“ 440 GW nových fotovoltaických elektráren. Letos se má podle predikce agentury BloombergNEF nově postavit až  670 GW nových fotovoltaik.

Jako na horské dráze

Budou se fotovoltaické instalace se stavět až neskutečným tempem blízko 1TW ročně a více, což vyvolá neskutečný růst fotovoltaické branže ve světě podle Liebreicha.

“Zapněte si bezpečnostní pásy! Světovou fotovoltaiku čeká neskutečná jízda jako na horské dráze”, komentuje dále Liebreich vývoj světové fotofoltaiky.

Co bude dál?

Navzdory růstu trhu a výrobcních kapacit ve fotovoltaice, stále vice výrobců čelí velkým potížím. Letos se dokonce 30 % výrobců solárních fotovoltaických článků  a panelů v současnosti  nachází v krizové zóně.

Dokonce největší hráči z oboru fotovoltaiky prodělávají (viz obrázek výše) a začínají propouštět zaměstnance, neboť jsou kvůli prudkému poklesu cen nuceni výrábět a prodávat své produkty za negativní marže.

Tento nezdravý vývoj v hospodaření největších výrobců fotovoltaických komponentů se oproti minulému čtvrtletí zvýšil o více než 50 %!  Tvrdí to nedávno publikovaná zpráva společnosti Sinovoltaics, která popisuje finanční stabilitu výrobců fotovoltaických komponentů.

Současná situace je dlouhodobě neudržitelná a ceny panelů se musí v budoucnosti vrátit do tržních (tj. vyšších) cen. Podobný vývoj se začíná projevovat i ve výrobě baterií, kde je v současnosti obrovská nadprodukce oproti reálné poptávce.