Zbytečné zmatky ve smlouvách o přetocích elektřiny komplikují start komunitní energetiky
Jak to doopravdy funguje?
Podle Bendy se celá situace zbytečně zkomplikovala. Proto Benda na svém LinkedIn profilu zveřejnil vyjádření Elišky Beranové, vedoucí legislativní pracovní skupiny Unie komunitní energetiky, které za mě problematiku výstižně a fakticky shrnuje.
Majitelé domácích fotovoltaických elektráren (FVE) se postupně přihlašují ke sdílení elektřiny. Někteří však stále mají pochybnosti. Nejsou si totiž jistí, zda jim sdílení jejich dodavatel umožní. Kvůli nejasným formulacím ve smlouvě o výkupu přetoků elektřiny z FVEby totiž mohlo být posílání proudu na jiné odběrné místo považováno za porušení smlouvy
„Často se na mě obracíte s dotazem, zda je možné sdílet elektřinu, pokud máte ve smlouvě o výkupu elektřiny s Vaším obchodníkem uvedeno, že můžete dodávat elektřinu pouze jemu (tzv. závazek exkluzivity). Ráda bych proto tohle téma vysvětlila všem – věřím, že se to může hodit. Stručná odpověď zní: Ano, můžete sdílet, protože sdílení elektřiny není v právním slova smyslu dodávka, ale nový způsob samospotřeby elektřiny. Závazek exkluzivity ze smlouvy o výkupu se proto na sdílení nevztahuje,“ vysvětluje právnička kanceláře Frank Bold Eliška Beranová.
Nový typ samospotřeby
Podle Beranové totiž české i evropské právo striktně rozlišuje mezi dodávkou a sdílením elektřiny (jako novou formou samospotřeby). Závazek exkluzivity ve smlouvách o výkupu elektřiny se proto na sdílení elektřiny nevztahuje.
Sdílení elektřiny je novým typem samospotřeby, který dává zákazníkům právo, aby svou elektřinu spotřebovali i v dalších odběrných místech, případně právo na samospotřebu převedli na jiné zákazníky. A opravdu to není žádný můj divoký výklad, ale přímo definice ze čl. čl. 2bodu 10a revidované směrnice o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou (č. 2019/944).
„Sdílení je novým typem samospotřeby, který dává zákazníkům právo, aby svou elektřinu spotřebovali i v dalších odběrných místech, případně právo na samospotřebu převedli na jiné zákazníky,“ dodává Beranová s tím, že by tak zákazníci mohli sdílet elektřinu sami sobě, ve skupině aktivního zákazníka, v bytovém domě i v energetickém společenství.
Zbytečné zmatky mezi obchodníky
Podle Bendy mají bohužel někteří obchodníci s elektřinou v těchto pojmech zmatky a sami pak mohou rozšiřovat chybnou interpretaci a říkat, že jejich smlouvy o výkupu sdílení elektřiny zakazují.
„Nejpodstatnější je, a přestože v tom mají obchodníci občas zmatky, že na MPO proběhlo na konci července jednání s ERÚ a největšími obchodníky (ČEZ, EON, PRE), kde tito obchodníci slíbili, že nebudou sdílení elektřiny nijak sankcionovat a nebudou ho považovat za porušení závazku exkluzivity z již uzavřených smluv o výkupu“, zdůrazňuje Leopold Benda expert na komunitní energetiku a obchodní ředitel ve společnosti BENEKOV ESCO.
Zejména velcí obchodníci už ERÚ sdělili, že odběratelům sdílení umožní i přesto, že to stávající smlouvy neumožňují. „V případě nejasností je tak třeba obrátit se na svého obchodníka s žádostí o informaci, zda a za jakých podmínek je možno dle obsahu uzavřené smlouvy elektřinu sdílet (resp. za jakých podmínek by došlo či nedošlo k porušení smlouvy),“ říká mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Kebort.
„Je dobře, že to vysvětlení poskytli veřejnosti zástupci ERÚ, MPO i obchodníků detailně popsané v tomto článku. Věřím, že když takhle postupují ti největší, bude zbytek trhu také následovat“, uzavírá Leopold Benda expert na komunitní energetiku a obchodní ředitel ve společnosti BENEKOV ESCO.