Za jakých podmínek bude možné omezovat FVE kvůli kybernetické bezpečnosti?

Podle připravovaného zákona o kybernetické bezpečnosti bude možné omezit či zakázat použití technologií FVE konkrétních dodavatelů na výrobnách s instalovaným výkonem nad 100 MW. Z hlediska kybernetické bezpečnosti mohou být úpravou dotčeny např. softwarové aplikace u měničů, bateriových úložišť nebo trafostanic.

Zdroj: Wikipedia

Zásadní změna v legislativě

 Tato omezení by však měli vzít v úvahu při rozhodování o použití technologií těchto rizikových dodavatelů i ostatní výrobci elektřiny s licencí na výrobu, kteří splňují podmínky pro střední či velký podnik.

„V legislativním procesu nyní dochází k zásadní změně – oproti původnímu návrhu bude pravomoc rozhodovat o zákazu nebo omezení ve vztahu k rizikovým dodavatelů nově přenesena z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na vládu. Tato změna přináší větší kontrolu a transparentnost do procesu rozhodování,“ informují právní experti ze DouchaŠikola advokáti.

Co se v návrhu zákona mění?

Dle dosavadního návrhu měl mít NÚKIB možnost samostatně rozhodovat o omezení nebo zákazu využití plnění konkrétních dodavatelů, u kterých by hrozilo bezpečnostní riziko. Nové znění návrhu zákona však tuto pravomoc významně omezuje. O tom, zda konkrétní dodavatelé představují riziko, bude nově rozhodovat vláda. NÚKIB bude moci jednat pouze na základě usnesení vlády.

Tuto změnu vnímáme jako pozitivní z několika důvodů:

• Adekvátní proces: Přenos rozhodovací pravomoci na vládu zajistí, že o strategických záležitostech budou rozhodovat politici.
•⁠ Větší kontrola: Proces rozhodování bude transparentnější a zahrne potenciálně širší spektrum odborných hledisek.
•⁠ Jasná pravidla: NÚKIB nebude moci libovolně zakázat nebo omezit využívání zařízení či softwaru od určitých dodavatelů, ale bude muset postupovat podle usnesení vlády.

Budoucí vývoj

Návrh zákona nyní míří do druhého čtení v Poslanecké sněmovně. Je pravděpodobné, že konkrétní podmínky a povinnosti budou dále upřesněny prostřednictvím vyhlášek NÚKIB a nařízení vlády. Tyto změny přinesou větší kontrolu nad dodavateli strategicky významných dodávek v ČR a mohou výrazně ovlivnit rozhodování o pořízení komponent a softwaru pro solární elektrárny.

„Vývoj zákona nadále sledujeme a budeme vás informovat o jeho dopadech na sektor obnovitelné energie. V případě vašeho zájmu jsme připraveni pomoci vám adaptovat se na nová pravidla,“ uzavírají práv ní experti ze DouchaŠikola advokáti.