Expert: O dotace z OPPIK na bateriové a fotovoltaické instalace je velký zájem. Objevují se i velké projekty

Pošramocená pověst FVE z dob „solárních baronů“ je už dávno pryč s tím, že většina firem má o podobné instalace zájem. Klíčová je pro ně rozumná návratnost investice. Kvůli růstu cen elektřiny to ale vychází velmi přijatelně. Říká Ing. Ondřej Vaněk je jednatelem společnosti PKV BUILD s.r.o. v rozhovoru pro www.solarninovinky.cz.

Zdroj: PKVBuild s.r.o.

Zdroj: PKVBuild s.r.o.



SN: Můžete prosím čtenářům našeho portálu představit Vaší společnost a její aktivity?

Společnost PKV jsme založili v lednu 2013. Začali jsme projektováním pozemních staveb, ale velmi rychle se přesunuli k energetickým úsporám – děláme energetické audity a koncepce, průkazy, poradenství v energetice, řízení investičních projektů v úsporách energií a online energetický management.

Za 7 let jsme „oprůkazovali” třetinu obcí v ČR, vypracovali více než 7 500 auditů nebo koncepcí a odřídili investiční projekty firem a měst za téměř 3 mld. korun – často s využitím dotací, které urychlí návratnost investice.

SN: Jak aktuálně vnímáte vývoj trhu akumulace a fotovoltaiky v Česku ve srovnání s rokem 2019? Daří se Vám „i v době koronavirové“ získávat nové zakázky? 

Jsem optimista. Pokud se v médiích přestane mluvit o katastrofických scénářích, tak se trh do poloviny příštího roku vrátí na podobná čísla jako před koronavirem. Vnímáme obavy malých a středních firem z investic do dlouhodobých projektů – většinou chtějí investovat, ale vyčkávají na vývoj situace.

Část firem projekty pozastavila, přesto se nám letos podařilo získat zakázky na komplexní přípravu FVE projektů o celkovém výkonu 32 MWp. Minulý rok se v celé ČR pro zajímavost postavilo kolem 25 MWp. Čtvrtina projektů navíc zahrnuje bateriovou akumulaci. Navzdory koronaviru je pro nás rok 2020 zatím nejúspěšnější v historii.

SN: Disponujete zkušeným týmem specialistů a techniků po celé ČR. V jakých regionech je podle Vašich zkušeností největší zájem o výstavbu nových FVE či FVE s akumulací?

Máme 50 zaměstnanců s působností po celé republice. Regionálně se poptávka příliš neliší. Projevují se snad jen dva faktory – rozdílná kupní síla (nižší poptávka je v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji) a nastavení dotační podpory v Praze.

Hlavní město podporuje energetické projekty pouze tzv. finančními nástroji, které nejsou tolik atraktivní a výhodné. Investice tedy mívají delší návratnost a nejsou pro zájemce tak atraktivní jako v jiných krajích.

SN: Česko je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících trhů v oblasti akumulace ze elektroměrem. Jaká je zájem o dotace z OPPIK z řad firem o dotace na bateriové systémy? Vidíte zde např. rostoucí či stagnující tendenci?

Zájem je velký a mrzí mě, že stát tyto projekty nepodporuje ještě víc. V řadě podniků je FVE jedna z posledních možností, jak na energiích ušetřit. Pošramocená pověst FVE z dob „solárních baronů“ je už dávno pryč a většina firem má o podobné instalace zájem. Klíčová je pro ně rozumná návratnost investice. Kvůli růstu cen elektřiny to ale vychází velmi přijatelně. 

Enormní zájem je také o samostatné bateriové akumulace – firmy připravily projekty za více než 100 mil. korun, ale v OPPIK je k dispozici pouze 50 milionů. Škoda. Začínají se objevovat i projekty s vyšší akumulační kapacitou, letos řešíme několik projektů o kapacitě přes 1 000 kWh, což bylo před pár lety nemyslitelné. Poptávka se podle mého bude nadále zvyšovat.

SN: Dotační program OPPIK letos s nejvyšší pravděpodobností skončí. Máte již od MPO nějaké informace ohledně programu OPTAK bude se v něm opět počítat s podporou FVE/FVE s akumulací v budoucnosti?

Díky členství v odborných asociacích a pracovních skupinách máme aktuální informace. Nastavení programu OPTAK se stále mění, ale jsem si jistý, že energetické úspory, FVE a bateriové akumulace budou výrazně podpořeny i v novém dotačním období. 

Aktivně připomínkujeme nastavení podpory. Chceme, aby peníze nebyly určené jen pro firmy s větší spotřebou, ale pro širší škálu žadatelů. Určitě by pomohly dlouhodobé a průběžné výzvy, jako je tomu v OPŽP.

SN: Poslední otázka co byste doporučil zájemcům z řad firem o energetické úspory. Vyplatí se jim ještě letos/v blízké budoucnosti investovat do nových projektů FVE či baterií?

Úspory a investice do OZE mají obrovský potenciál. Majitel podniku jimi zvýší hodnotu majetku, ušetří energii a ulehčí životnímu prostředí nižší uhlíkovou stopou. Z mé zkušenosti je u takového projektu důležité správně vybrat dodavatele.

Často v praxi napravujeme chyby poradců, kteří sice rozumí dotačním pravidlům, ale vůbec se nevyznají v energetice. Je potřeba si uvědomit, že celý projekt trvá přibližně 4, nebo 6 let v závislosti na velikosti podniku, resp. době udržitelnosti, proto si vyberte dodavatele, který vás v tom nenechá.

A chtěl bych zájemcům vzkázat, aby se úsporných investic nebáli. Podařilo se nám připravit 10 FVE projektů na novostavbách, které byly v současné výzvě poprvé podpořeny. Projekty již máme schválené a nyní připravujeme výběr dodavatele. Z toho mám velkou radost.


Představení jednatele společnosti PKV BUILD s.r.o.

Ing. Ondřej Vaněk je jednatelem https://www.pkv.cz/společnosti PKV BUILD s.r.o. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební akademika Stanislava Bechyně, následně Vysoké učení technické v Brně, fakultu stavební, obor TZB. Energetice, primárně úsporám energií se věnuje přes 10 let.

Ve společnosti PKV má primárně na starosti obchodní oddělení, významné zákazníky a nové produkty a obchodní směřování firmy. Na úsporách energií ho nejvíce fascinuje rozmanitost oborů činností zákazníků, dynamický vývoj celého oboru úspor energií a možnost pomáhat v šetření nákladů, snižování uhlíkové stopy a zlepšení životního prostředí.