Expert: Jak se bude vyvíjet fotovoltaický trh v roce 2022?

„Rok 2021 přinesl ve fotovoltaice řadu výzev a překvapení. Zažili jsme prudké zdražování panelů, jejich nedostatek kvůli logistickým potížím v námořní dopravě či omezení dodávek kvůli energetické krizi v Číně,“ říká Jan Brunner, ředitel prodeje ve společnosti Krannich Solar, ve svém komentáři k vývoji fotovoltaického trhu.

Zdroj: Krannich Solar

Co přinese rok 2022 ve fotovoltaice?

Nedostatek některých FV komponentů na trhu zatím není vyřešen, a s největší pravděpodobností bude pokračovat několik dalších měsíců na počátku roku 2022.

„Jako kritický vidíme nyní zejména nedostatek bateriových systémů v roce 2022. Důvodem je prudký růst trhu akumulace, neboť mnoho hlavních trhů roste poměrně silně.  Zejména to platí o trzích v Německu, Rakousku, Itálii, Belgii či Skandinávii,“ komentuje vývoj trhu Jan Brunner, ředitel prodeje ve společnosti Krannich Solar,

Rostoucí poptávka po bateriích nebude pokryta dodávkami komponentů od výrobců. Na situaci reaguje společnost Krannich Solar tak, že diverzifikuje své portfolio bateriových řešení tak, aby pro zákazníky byly dostupné i v době rostoucí poptávky.

„Zákazníkům také doporučujeme se zaměřit více na dlouhodobé plánování dodávek komponentů. Vyplatí se naplánovat dodávky bateriových komponentů několik měsíců předem, což Vám umožní zajistit dodávky zákazníkům v době, kdy skutečně budou potřebovat komponenty,“ dodává Brunner.

Pokud se jedná o vývoj na trhu FV panelů, pak ve druhém pololetí 2021 jsme zažili velký nedostatek zboží na trhu, a to zejména ve 4. kvartálu. Mnozí zákazníci nyní zažívají velkou nejistotu, co bude následovat na počátku roku 2022.

„V současnosti ve společnosti Krannich Solar máme zboží skladem tak, abychom pokryli požadavky zákazníků. S velkým potěšením konstatujeme, že mnoho našich zákazníků si již objednalo dostatek zboží na 1. kvartál roku 2022 pro pokrytí svých objednávek,“ doplňuje Brunner.

Pokud se jedná o další vývoj trhu, pak bude nutné sledovat, zda-li se Číně podaří vyřešit energetickou krizi po konci Olympijských her v polovině 1. kvartálu 2022. „V této době budeme schopni upřesnit další vývoj cen a dostupnost panelů ve druhém kvartálu roku 2022,“říká Brunner.

V segmentu FV konstrukcí pravděpodobně zažíváme období nejvyšších cen v celé historii branže. „Ceny hliníku, což je hlavní surovina pro výrobu konstrukcí, lámou rekordy v současné době a zřejmě zůstanou vysoké i v dlouhodobém horizontu,“ konstatuje Brunner.

„Naše produktové portfolio v oblasti nabíječek elektromobilů také prochází diverzifikací. Nabízíme více produktových řešení pro nabíjecí stanice a Wallboxy elektromobilů, které jsou dostupné trvale,“ upřesňuje Brunner.

Nutnost dlouhodobého plánování

Podle Brunnera je nutné v oblasti nákupu FV komponentů klást důraz na dlouhodobé plánování, což se stalo standardem u mnoha zákazníků již v roce 2021.

„Doporučuji Vám, abyste se věnovali náležitou pozornost dlouhodobému plánování nákupu FV komponentů v objemech, které budete skutečně potřebovat v průběhu roku 2022,“ zdůrazňuje Brunner.

„Kvůli prudkému zdražení FV panelů na trhu vznikla situace, kvůli které nevzniklo mnoho velkých komerčních a průmyslových instalací,  proto vidíme prostor na trhu pro růst segmentu rezidenčních a středně velkých komerčních FV instalací. Jsme připraveni Vám pomoci s nabídkou odpovídajících řešení pro Vaše potřeby,“ uzavírá Brunner.

Další informace o vývoji fotovoltaického trhu pohledem Jana Brunnera, Chief Sales Officera (CSO) společnosti Krannich Solar, získáte v níže uvedeném videu.