Expert: Éra stále klesajících cen solárních panelů je u konce

Přední světový výrobce solárních produktů  Canadian Solar oznámil, že společnost bude muset reagovat na rostoucí ceny vstupů pro výrobu článků a panelů. V této souvislosti technický ředitl společnosti Yan Zhuang prohlásil následující: “Éra neustále klesajících cen solárních panelů je rozhodně za námi“.

Zdroj: NextTracker

Rostoucí ceny vstupů

Yan Zhuang, který patří jako výrobní ředitel do Top managenemtnu předního čínsko-kanadského výrobce panelů Canadian Solar, dodal, že v budoucnosti bude příspěvek klesajících nákladů na panely na celkové ceně solární energie (LCOE)  minimální.

Tyto komentáře byly zveřejněny na internetových stránkách společnosti Canadian Solar, kde investorům reportovala údaje o hospodaření za čtvrté čtvrtletí a celý rok 2020. Canadian Solar také objasnil, proč se podnik ve velkém měřítku přesouvá do oblasti skladování energie.

Ve zprávě investorům Canadian Solar upozornil na nedostatek klíčových surovin  pro výrobu. Zejména se jedná o polysilikon, fotovoltaické sklo a zadní folie panelů. V této souvislosti Zhuang uvedl: „Blížíme se k bodu dosažení dna nákladové křivky, což se odrazí na růstu cen panelů v blízké budoucnosti“.

Podle Zhuanga cena polysilikonu (pozn. redakce: základní surovina pro výrobu křemíkových panelů) v poslední době zdražily o více než 25 %. Další celkové zdražení tlumí mírný pokles cen solárního skla a dopravních nákladů v poslední době, které se v době Covidu-19 více než zdvojnásobily oproti počátku roku 2020.

Jak na situaci zareagují investoři?

Jen během dubna 2021 přední výrobci solárních článků dvakrát navýšili ceny svých produktů podle analýzy agentury PV InfoLink. Důvodem je rostoucí poptávka na trhu a zejména zdražení polysilikonu v poslední době.

Podobný trend platil i pro výrobce solárních panelů, kteří také museli navyšovat ceny v posledních týdnech. Podle agentury Mercom Capital Group (MCG) ceny panelů na spotovém trhu v Asii v dubnu 2021 vzrostly na měsíční bázi o 1,85  %, a na roční bázi o téměř 4,50 %

Jak uvedli analytici MCG ceny PERC panelů dosáhly v dubnu letošního roku nejvyšší hladiny za posledních několik měsíců. Důvodem je rostoucí zájem o mono-křemíkové wafery ze strany předních výrobců v Číně a všeobecné zdražení dalších vstupů, včetně ceny práce.

Aktuální ceny panelů, článků a waferů zachycuje níže uvedená tabulka společnosti MCG:

Podle sdělení americké investiční agentury Roth Capital Advisors  zdražují nejen panely, ale také konstrukce pro fotovoltaické elektrárny. Prudký růst cen oceli v letošním roce o více než 100 % se negativně odráží na zdražení investic do nových solárních elektráren.

V této souvislosti se podle Roth Capital Advisors může je v USA odložit až 15 % nových velkých projektů fotovoltaických elektráren.