Šnobr: Budoucnost energetiky je v decentralizaci a akumulaci

Investor Michal Šnobr je považován za předního experta na energetiku v České republice. Podle Šnobra český stát neadekvátně reaguje na změny a v energetice zvoral, co mohl.  Co je největším problémem české energetiky? Kam bude směřovat budoucnost energetiky v blízké budoucnosti?

Zdroj: JT Banka

Zdroj: JT Banka

Kritika jádra a současné energetické politiky

 

V posledních dnech se Šnobr kriticky vyjádřil na adresu české vlády, které schválili novou podporu pro jadernou energii a současně s tím „zařízla“ podporu pro velké fotovoltaické elektrárny postavené do roku 2010.  Podle Šnobra panuje v České republice v oblasti energetiky čistý politický populismus.

 

„Když se podíváte na veřejné mínění, tak vidíme, že to jde jenom po povrchu. Takže v Česku stačí lidem říkat, podívejte se, kolik platíme za podporu solárních elektráren z roku 2009, jak je to hodně, ale s tím je konec, protože my teď místo podpory obnovitelných zdrojů postavíme nový jaderný blok,“ říká v pořadu ABCD investora Michal Šnobr.

 

Zásadním problémem podle Šnobra je fakt, že ze zodpovědných politiků už nikdy nikdo neřekne, že od roku 2009 náklady na solární energii mnohonásobně klesly. A už vůbec neřekne, že náklady na výstavbu jaderných zdrojů mnohonásobně stouply.

 

„A co už vůbec neuslyšíte, je to, že výroba elektřiny z nově postavené jaderné elektrárny je s přehledem tou vůbec nejdražší, nejrizikovější a nejkomplikovanější cestou, jakou se v energetice můžete dnes vydat,“ vysvětluje Michal Šnobr.

 

Ale ani tím Michal Šnobr v kritice plánu současné vlády nekončí: „V USA, ve Francii, zemích, které jsou jaderné velmoci, stojí nový blok 300 miliard. To vám tam všichni řeknou. No a do toho přichází česká vláda se svým jedním zmocněncem pro jadernou energetiku s tím, že jeden blok postaví za 150 miliard korun. To je čirý populismus. A já to musím říci, v Česku se v této věci lže,“ zdůrazňuje Šnobr.

 

Zásadní změny v energetice

 

„S uhlím v energetice je definitivní konec,“ říká Šnobr. „Je jedno, zda skončí v roce 2030 nebo 2035, ale skončí. Uhlí docela jistě nahradí obnovitelné zdroje ve všech svých formách, a také plyn, který ještě zdaleka neřekl poslední slovo“.

 

Podle Šnobra energetika v blízké budoucnosti projde podle něj zásadní změnou. I když jde o sektor s velkou setrvačností, nakonec dojde na decentralizaci energetických zdrojů. Což s sebou přinese i menší energetické zdroje a jejich přiblížení se ke spotřebiteli.

 

V budoucnosti se prosadí v energetice malé zdroje a akumulace energie. Další trendem bude důraz na energetickou soběstačnost na bázi regionů. Navíc, Česko se bude muset v rámci středoevropského regionů přizpůsobit klíčovým a nejvýhodnějším zdrojům na lokální bázi.

 

Podle Šnobra by se česká vláda ve své energetické politice neměla spoléhat na jádro. Odchod od uhlí se podle respektovaného analytika Šnobra dá řešit jedině kombinací plynových elektráren a obnovitelných zdrojů. Ojedinělá česká představa, že při tomto procesu pomůže stavba velkého jaderného bloku v Dukovanech, je podle Šnobra zcestná.

 

„Jádro je i v zemi, kde má tradici, velký problém na desítky let dopředu. Česko je jediná země na světě, která říká, že se v energetice všechno vyřeší jádrem. Je to naprostý nesmysl. Bez rozvoje obnovitelných zdrojů současně s plynem není možno opustit uhelnou energetiku,“ prohlásil Šnobr.