Exministr Kuba se chce stát jedničkou na trhu domácích baterií v Česku

V roce 2019 Česko zažilo dynamický rozvoj malých domácích fotovoltaických elektráren, a to zejména v kombinaci s bateriovým systémy, které představují tzv. hybridní fotovoltaické elektrárny („HFVE“). Na boomu HFVE se aktivně podílí jihočeský výrobce bateriových systémů OIG Power, kterého založil a řídí exministr průmyslu Kuba.

Zdroj: OIG Power

Zdroj: OIG Power

 

Prestižní cena za inovace

V roce 2017 exministr průmyslu Martin Kuba investoval do baterií pro HFVE. Hlavním partnerem se stal polostátní energetický koncern ČEZ, který se stal výhradním prodejcem baterií OIG Power v Česku a na Slovensku. O rok později začala společnost OIG Power dodávat do českých měst dobíječky pro elektromobily, elektrokola a další vozidla na elektrický pohon.

 

O dobré kvalitě produktů OIG Power svědčí i skutečnost, že tato společnost získala v roce 2018 hlavní cenu v kategorii Business Innovations mikropodniků a startupů na soutěži Quality Innovation Awards ve španělském Bilbau. Firma uspěla v konkurenci 431 firem ze 13 zemí se systémem CES Battery Box, který řeší energetickou soběstačnost domácností a firem.

 

CES BATTERY BOX je kombinací ostrovního, nezávislého systému s klasickou fotovoltaickou elektrárnou a má vlastní bateriovou banku. Ukládání vyrobené energie do bateriové banky představuje optimální způsob hospodaření s vlastní vyrobenou solární energií, kterou pak lze využít v domácnosti v jakoukoli požadovanou dobu, nikoli jen v čase probíhající výroby.

 

V třífázovém provedení pro rodinné domy a firmy má systém velikost ledničky. Kuba řekl, že díky systému mohou být lidé víceméně nezávislí na svém okolí, co se elektrické energie týče.

 

„Pokud svítí slunce, celá domácnost funguje na tuto energii z panelů. Večer pak dům využívá energii, která se přes den uloží v bateriích. U zařízení si je možné navíc nastavit preferenci, na co chcete energii ze solárních panelů využívat,“ popsal Kuba.

Zdvojnásobení tržního podílu

Kubova firma se velmi dobře vede na trhu HFVE, kde patřil k předním dodavatelům. V roce 2019 dodala na český trh několik stovek svých bateriových systémů. Cílem společnosti OIG Power je podle deníku MF Dnes letos zdvojnásobit obrat i počet nainstalovaných bateriových úložišť na českém trhu.

 

„V roce 2019 jsme ve spolupráci se společností ČEZ vybavili našimi soláry a batery boxy více než 550 domů. Vedle toho jsme navyšovali výrobu, protože objednávky převyšovaly naše očekávání,“ uvedl Martin Kuba.

 

V minulém roce OIG Power vstoupila na rakouský a britský trh a hodlá expandovat do Maďarska. Kromě výroba bateriových systémů hodlá OIG Power v Česku instalovat i solární elektrárny na střechy rodinných domů, a to ve spolupráci s externími firmami.

 

„Zákazník dnes požaduje kompletní zasíťování a instalaci během jednoho dne. To pro nás byla ze začátku výzva. Hodně jsme museli navyšovat skladové náklady,“ uvedl Kubu pro deník MF Dnes.

 

Kromě domácích fotovoltaik hodlá OIG Power letos instalovat také nabíječky pro elektroauta ve spolupráci s distributory. Loni na podzim své nabíjecí stanice firma úspěšně odzkoušela u prvních zákazníků a letos je hodlá začít hromadně vyrábět.

 

„Poslední měsíce jsme museli tuto část našeho byznysu kvůli počtu objednávek na batery boxy přibrzdit. Nabíječky pro e-auta chceme nabízet ve spolupráci s distributorem vozů Toyota Peugeot a Citroën (TPCA) skupinou ČEZ jako balíčkové řešení pro firmy i domácnosti,“ vysvětlil Kuba.