Evropská renesance ve výrobě solárních panelů míjí Česko. Proč?

Zdroj: Energetica

Zdroj: Energetica

400 000 nových pracovních míst

Jedním z argumentů, které stojí za vznikem Evropské solární iniciativy (ESI) je vytvořit do roku 2030 až 40 miliard euro ve formě HDP a také až 400 000 nových pracovních míst v Evropě. Součástí plánu ESI je proto dosažení roční výrobní produkce továren pro výrobu solárních panelů v Evropě v objemu 20 gigawattů solárních panelů za rok.

Úsilí ESI se bude soustředit na celý výrobní řetězec: od dodávek surovin po recyklaci dosloužilých solárních panelů. Dnes cena solárních modulů tvoří menší část fotovoltaické instalace. Ekonomiku může podle institutu Fraunhofer ISE zlepšit redukce nákladů na dopravu z Číny, které dnes tvoří 10 % celkové ceny solárního projektu.

Klíčovým impulsem pro vznik ESI je také podpora evropského průmyslu. Právě výroba fotovoltaických modulů a konstrukcí pro solární panely může dát potřebný impuls k oživení firem potýkajících se dopady pandemie COVID-19.

„Fotovoltaika je nejlevnější a současně pro pracovní příležitosti nejzajímavější obnovitelných zdrojů, který lze využít pro naplnění cílů Evropské zelené dohody a zeleného oživení. Máme příležitost pro rozšíření výrobních kapacit v Evropě díky technologicky vyspělým evropským firmám a růstu solární energetiky během minulého roku,“ uvedla k oznámení vzniku Evropské solární iniciativy Walburga Hemetsberger, výkonná ředitelka SolarPower Europe.

Otrocká práce v Číně je tak dalším argumentem ESI proto, aby se Evropa pokusila obnovit zašlou slávu evropských výrobců solárních technologií. „Téměř všechny části  dodavatelského řetězce můžeme vyrábět v Evropě,“ řekl Gunter Erfurt, šéf švýcarsko-německého výrobce solárních modulů Meyer Burger.

Hlavní evropská role by podle Guntera Erfurta ale měla spočívat v inovacích, výzkumu a vývoji. Vedle odstranění závislosti na problematických dodávkách z Číny by to mělo i další pozitivní efekty.

V Evropě se objevují nové továrny na panely

V posledních několika letech vzniklo či byla ohlášena výstavba nových obřích továren na výrobu solárních panelů. Asi největší továrnou na fotovoltaické panel v Evropě je rakouská společnost Energetica Photovoltaic Industries (dále jen „Energetica“). V roce 2019 Energetica navýšila výrobní kapacitu na 550 MW ročně a do roku 2025 plánuje další výraznou expanzi ve výrobě přes 1 GW ročně s využitím nejmodernějších technologií.

Panely s logem Energetica na českém a slovenském trhu již distribuje společnost SOLSOL s.r.o.. Vysokou kvalitu těchto panelů podtrhuje mimořádně vysoká 20-letá produktová záruka u řady e.Classic a 25-letá produktová záruka u řady e.Prime. Další informace o výhodách panelů Energetica naleznete v tomto článku.

Dalším nadějným projektem na poli výroby solárních panelů je zbrusu nová továrna švýcarského výrobce solárních modulů Meyer Burger. Se zahájením výroby se počítá ve druhém čtvrtletí roku 2021.

Solární články společnosti Meyer Burger se budou vyrábět v  Thalheimu a fotovoltaické moduly kompletovat ve Freibergu v Německu. Roční produkce bude zpočátku 400 megawattů, později chce Meyer Burger výrobu rozšířit na 1,4 gigawattů za rok.

Velkovýrobnu panelů za bezmála 700 milionů eur pak chce postavit norská firma REC ve francouzském Hambachu – výstavba má začít letos na jaře a s dokončením se počítá v příštím roce.

Renesance bez účasti Česka

V Evropě se chystá několik dalších projektů v oblasti výroby solárních panelů, například u našich severních sousedů v Polsku nebo Itálii.

Pokud se Evropě podaří zmenšit závislost na Číně a obnovit evropský solární průmysl, pak je to dobrá zpráva pro „starý kontinent“.  Renesance solárního průmyslu však zatím „míjí“ Českou republiku. Je to velký škoda, protože v minulosti zde byly dvě velké a několik menších továren na výrobu solárních panelů.

Pokud se snad povede v Česku stávající nebo nové vládě přilákat do naší země nový projekt v oblasti výroby solárních panelů, pak by to bylo dobrou zprávou i pro naší fotovoltaiku.