ERÚ pracuje na změně energetického zákona kvůli krizi v energetice

Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se v úterý setkala s novým ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou. Tématem bylo především současné dění na trhu s energiemi, respektive kroky, které úřad podnikl v souvislosti s ukončením dodávek energií společností Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů.

Zdroj: EGD

Řešení energetické krize

„Rada ERÚ uvítala především možnost seznámit pana ministra s fakty. Ve veřejném prostoru zazněla a stále zaznívá řada dezinterpretací a domněnek o tom, jak mohl a měl regulátor postupovat, které nemají žádnou oporu v současných zákonech. Má-li se to změnit, je třeba diskutovat věcně, a taková diskuze s panem ministrem u nás byla,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

ERÚ i Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se dohodly, že během nadcházejících týdnů připraví návrhy na okamžitá i systémová opatření, která by podobnému vývoji, měla předcházet.

Změna energetického zákona

„Na ministerstvo jsme některé naše návrhy posílali již před koncem loňského roku. Náš úřad je tu jako odborný partner vlády, a již jsme navrhli, jaké bychom jako úřad mohli anebo měli mít kompetence v důsledku probíhající celosvětové energetické krize. Pro skutečně účinné kroky bude potřeba upravit přinejmenším energetický zákon, kde bude úloha ministerstva zásadní,“ dodává Stanislav Trávníček.

Možné úpravy energetického zákona MPO shromáždí během nadcházejícího měsíce, a to nejen od ERÚ.

„O větší kompetence, pokud jde o kontrolu energetického trhu, jsme si už řekli například u zprostředkovatelů a víceméně jsme na posílení zákonných možností dozoru připraveni i u dodavatelů. Ale je to na vládě, respektive zákonodárcích, jestli nám je takříkajíc přiklepnou,“ uvedl předseda Rady ERÚ.

Nespokojenost se situací

Ministr Síkela včera vyjádřil také nespokojenost nad dosavadním počínáním ERÚ a požádal jeho vedení o návrh, jak bude podobným krizím v energetice předcházet v budoucnu.

„ERÚ by měl zastával roli skutečného dohledu nad trhem s energiemi. Tedy předcházet energetickým krizím a chránit tak občany naší země,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Jenže jak všichni nyní zažíváme na vlastní kůži – energetická krize, a to velmi vážná energetická krize, Česko, české občany a české firmy postihla. A já jsem velmi nespokojen s dosavadním počínáním úřadu.“

Ministra zajímalo, co vedení ERÚ dělalo v době před 13. říjnem 2021, kdy ukončila dodávky energií svým přibližně 900 tisícům klientů Bohemia Energy. Už na začátku října totiž ukončila na Slovensku činnost firma Slovakia Energy, která patřila do skupiny Bohemia Energy a ministr chtěl vědět, jak na to ERÚ zareagoval.

„Zdá se mi, že počínání ERÚ ve vztahu k trhu s energiemi nejlépe shrnuje právě to, že sám skončil u dodavatele poslední instance. Je to stejně absurdní jako kdyby si centrální banka uložila část svých devízových rezerv v bance, která by následně skončila v nucené správě,“ říká ministr Síkela.