ERÚ osekal podporu pro soláry. Platí to i pro nové elektrárny?

Na konci září proběhly v médiích zprávy o tom, že Energetický regulační úřad snížil podporu pro solární elektrárny. Postihne tato změna také zájemce o nové fotovoltaický elektrárny z řad majitelů rodinných domů,  firem či bytových družstev?

Odpověď na tuto otázku Vám představí experti na dotace- a to Jan Kříž (náměstek pro řízení sekce ekonomiky životní prostředí na MŽP), Petr Valdman (ředitel SFŽP) a Ondřej Tomšej, Vedoucí oddělení PO 3 na MPO), kteří vystoupí ve středu 19. října na workshopu Smart Energy Forum v Praze.

Zdroj: Wikipedia

Jak je to snížením podpory?

Snížení provozních dotací soláry ze strany Energetického regulačního úřadu od 1.1.2023 se týká pouze průběžně vyplácené provozní podpory velkých fotovoltaickým elektrárnám z let 2009–2012, které pobírají podporu formou pevných výkupních cen či zelených bonusů.

Tento typ podpory se již pro nové fotovoltaické elektrárny (FVE) v současnosti neposkytuje. Novým FVE se vyplácí pouze investiční podpora na pokrytí části vstupní investice.

„Kvůli vysokým cenám na trzích provozovatelé FVE postavených v minulosti získávají prodejem elektřiny tak vysoké prostředky, že na výdajích může výrazně ušetřit státní rozpočet. Z letošních plánovaných 46 miliard korun by objem státem vyplácených podpor, měl v příštím roce klesnout o více než polovinu,“ řekl Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Jak se změní podpora pro soláry v roce 2023?

Aktuální informace o novinkách v podpoře pro FVE se dovíte již ve středu 19. října na Smart Energy Forum v Praze. Během workshopu zde vystoupí zástupci MPO a MŽP a SFŽP, kteří Vám představí plány státu na budoucí podporu FVE v Česku. Od roku 2023 se nově podpora rozšíří na bytové domy a také pro firmy, které tak získají cennou pomoc pro výstavbu FVE v době energetické krize.

Vstup na workshop je ZDARMA, ale je nutné se předem online zaregistrovat. POZOR – přednáškový sál má omezenou kapacitu, která je již z 80% zaplněna. Proto neváhejte s online registrací.

Největší výstava panelů a baterek

Jako každý rok je součástí Smart Energy Forum výstava, kde se představí více než 35 firem na ploše 3000 m2. Můžete si zde prohlédnout nejvýkonnější panely od LONGI Solar s novou generací HJT článků nebo právě přicházející na trh baterie od AEG Solar.

Jako novinku na výstavě představí společnosti Magna Energy Storage svoji nabíječku elektromobilů, která má v sobě integrovanou baterii značky HE3DA.

VSTUP na výstavu je ZDARMA, ale je nutné se online předem registrovat.