Enery expanduje na českém fotovoltaickém trhu, navzdory legislativní nejistotě

Rakouská společnost Enery Development dokončila akvizici desítky tuzemských solárních elektráren a stala se tak dvojkou na českém trhu po polostátní společnosti ČEZ.  Transakci již schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Zdroj: GoldBeckSolar

Obří akvizice

Rakouská společnost Enery Development získala v Česku do svého vlastnictví 36 fotovoltaických elektráren. Česko naopak opouští Naopak, po dlouhodobém působení opouští trh čínský fond China-CEE Investment, který v Česku provozoval velké portfolio FVE v rámci společnosti Energy 21.

Po transakci Enery ovládá v Česku 45 slunečních elektráren o výkonu přes 100 MWp. Poslední akvizice Energy se týkala Akvizice se má týkat společností Energy 21, FVE Tuchlovice, PV Čekanice, PV Rosice a Hefra solarpark development. Rakouská firma se tak zařadila na druhé místo v oboru hned po Skupině ČEZ.

„Jsme rádi, že jsme tuto transakci mohli dokončit v období regulační nejistoty na českém trhu s obnovitelnými zdroji. V příštím desetiletí prochází český trh s výrobou energie procesem radikální dekarbonizace a bude přecházet k zelené a udržitelné výrobě elektřiny, přičemž solární fotovoltaika představuje přední technologii pro tento přechod,“ uvedl Richard König, generální ředitel Enery.

Po dokončení transakce se Enery stala s 96 megawatty druhým největším vlastníkem solárních elektráren na českém trhu hned po Skupině ČEZ (125,2 MW). Rakušené tak předčí české investory ze skupiny Jufa, kteří postupně nakoupili portfolio o výkonu 82 MW. Mezi další velké vlastníky solárních parků v Česku patří skupiny Decci (41,6 MW), Solar Global (35 MW) a REN Power CZ (31 MW).

Akvizice navzdory regulační nejistotě

Enery expanduje na českém solárním trhu v době, kdy Sněmovna nedávno schválila novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Ta solárním elektrárnám uvedeným do provozu v letech 2009 a 2010 zvyšuje solární daň o deset procentních bodů a současně se sníží jejich podpora. Zvýší se také odvody elektrárnám uvedeným do provozu v roce 2010. 

Novela má stanovit pro každý obnovitelný zdroj povolenou sumu ve formě indikátoru, kterým je vnitřní výnosové procento (IRR). Tedy zjednodušeně kolik může každý rok podnikatel na své investici vydělat. A pokud během této doby celkovou povolenou sumu elektrárna překročí, přijde buď o celou podporu, nebo o její část. Portfolio firmy Energy 21, které Rakušané koupili, bylo uvedené do provozu právě v letech 2008 až 2011.

Enery půsoví na trhu obnovitelných zdrojů od roku 2016. Do firmy nedávno vstoupil fond Three Seas Initiative Investment. Enery díky tomu získala kapitál na nové investice ve výši jedné miliardy eur. Kromě Česka firma podniká také na Slovensku a v Bulharsku.