Energetický Holding Malina končí činnost a míří zřejmě k úpadku

Rok po vyhlášení insolvence Energetického holdingu Malina (EMH)  je jasné, že několik tisíc českých domácností se instalace solární elektrárny od firmy nedočká, zpět nedostali ani statisícové zálohy. Minulý týden totiž insolvenční správce zadluženého EMH navrhl ukončení provozu firmy.

Zdroj: Deník DNES

Konec činnosti

Firma, která se zabývala instalacemi fotovoltaických panelů na střechy, podle správce dokončila rozpracované zakázky a propustila téměř všechny pracovníky. Vyplývá to z informací zveřejněných dnes v insolvenčním rejstříku.

Potvrdila to i na svém webu EMH, který ukončil činnosti k 30. červnu 2024. Firma také omezí komunikaci s klienty, po dobu několik dní bude ještě reagovat na dotazy písemně na emialu zakaznici@malinagroup.cz.

V květnu Městský soud v Praze rozhodl o přeměně reorganizace EMH na konkurz, což znamená likvidační řešení úpadku prostřednictvím rozprodeje majetku.

„Insolvenční řízení se nachází ve fázi, kdy došlo k faktickému ukončení provozu dlužníkova závodu,“ oznámil insolvenční správce. Od začátku července už společnost ani nemá podnikatelské oprávnění pro svou stěžejní činnost, tedy instalaci a montáž elektrických přístrojů a zařízení.

Ke konci června také Malina ukončila pracovní poměr skoro se všemi zaměstnanci. Zůstali podle správce pouze tři, kteří budou zajišťovat administrativu. Firma také nyní nemá podle insolvenčního správce statutární orgán, protože jeho jediný člen rezignoval.

Tisíce poškozených českých rodin

Společnost EMH byla v letech 2021-2022 jedním z největších dodavatelů střešní fotovoltaiky v Česku. Loni na jaře ale firma přiznala problémy se zajištěním zakázek.

Následně vedení EMH podalo návrh na insolvenci, v němž uvedlo dluhy zhruba 1,4 miliardy korun. Malina na začátku května navrhla soudu přeměnit původní reorganizaci na konkurz kvůli neshodám kolem řešení reorganizace, čemuž soud vyhověl.

Na svém webu EMH potvrdil,  že z  důvodu konkursu záruční servis již nelze ze strany společnosti EMH poskytovat, proto je řešením v případě potřeby oslovit lokální firmu, která má ve svém portfoliu instalaci a servis FVE. Náklady spojené se servisem si však uhradí zákazník sám.

Pro vice než 2700 poškozených klientů od EMH to znamená, že se nedočkají vrácení předplacených záloh, ani dodávky slíbené FVE.  Firma totiž na svém webu prohlašuje, že až po zpeněžení majetkové podstaty bude přistoupeno k uspokojování pohledávek věřitelů. Tím není dotčena možná změna v případě vrácení insolvenčního řízení do povolení reorganizace.