Elektřina příští rok znovu podraží. Jak se bránit?

České domácnosti si příští rok mírně připlatí za elektřinu, cena plynu bude stagnovat nebo může i klesnout. Informoval o tom minulý týden Energetický regulační úřad (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. Analytici odhadují, že případné zdražení elektřiny může činit řádově několik stokorun za rok.

ČEZ


Zdražení elektřiny

Kromě části ceny pro domácnosti ve čtvrtek ERÚ oznámil také výši regulované složky ceny energií pro podniky a další odběratele. V elektroenergetice regulovaná složka poroste příští rok v průměru o 0,7 procenta na hladině velmi vysokého napětí, o 1,7 procenta na hladině vysokého napětí a o 1,5 procenta na hladině nízkého napětí, z toho o 2,1 procenta pro malé podnikatele. V plynárenství pak vzroste regulovaná složka pro střední a velkoodběratele o 0,43 procenta, dodal úřad.

„Rozhodnutí ERÚ bude mít vliv na inflaci a povede ke zdražování elektřiny. Firmám vzrostou náklady na energie, což se odrazí v cenách výrobků, jejichž výroba je náročná na spotřebu elektřiny. Lidé se musí připravit na zdražování. Nejhůře na tom budou domácnosti, které elektřinu využívají i k vytápění,“ komentoval rozhodnutí hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Ačkoliv regulovaná složka ceny elektřiny meziročně vzroste, průměrné tempo růstu bude výrazně pomalejší, než jakým rostou ceny v celé ekonomice. Proti loňskému cenovému rozhodnutí se průměrný nárůst regulované složky pro domácnosti podařilo snížit téměř o jeden procentní bod,“ uvedl minulý týden předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček. 

V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

Oslovení prodejci upozorňují, že velkoobchodní ceny elektřiny se drží na relativně vysokých úrovních a v posledních letech rostly. Řada z nich proto nevylučuje, že u některých produktů cenu takzvané silové elektřiny, kterou určují dodavatelé, navýší. Úpravy cen budou podle nich různorodé podle toho, jaký druh smlouvy mají lidé uzavřený a k čemu všemu danou komoditu využívají.

Chytrá fotovoltaika jako účinný nástroj proti rostoucím cenám elektřiny

Trvale rostoucí ceny elektřiny jsou jedním z hlavních důvodů zvýšeného zájmu českých domácností a firem do střešních fotovoltaických elektráren (FVE). Potvrdil to i náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž ve svém vystoupení na konferenci Smart Energy Forum v Praze. Podle Kříže již letos bylo evidováno více než 3000 nových žádostí o podporu pro domácí FVE z programu Nová zelená úsporám. 

Právě investice do střešních FVE v kombinaci s bateriovými úložišti umožní zmírnit dopady rostoucích cen elektřiny ze sítě.  Rostoucí trend zájmu o FVE potvrzují i zástupci Cechu Akumulace a FotovolTaiky (CAFT). 

„Očekáváme, že v letošním roce se do sítě nově připojí až 24-25 MW střešních FVE, což až 100% růst oproti roku 2018. Pro rok 2020 odhadujeme další růst fotovoltaického trhu v ČR až přes 50 MW nových instalací,“ prohlásil na ve své přednášce Aleš Hradecký, předseda CAFT na konferenci Smart Energy Forum.