EG.D eviduje zájem o připojení 4730 MW nových elektráren ze Slunce

Zájemci o připojení nových fotovoltaických elektráren (FVE) v některých částech jižní Moravy dostávají v současnosti od distributora EG.D informace, že možnost připojení je velmi omezená popřípadě až koncem roku. Podle prohlášení tiskového mluvčí EG.D Romana Šperňáka společnost dělá maximum možného pro to, aby zájemcům moha nabízet dřívější termíny připojení FVE.

Zdroj: E.ON

Nové kapacity

Distribuční společnost EG.D nasazuje další kapacity a vzdálené termíny bude přesouvat na bližší datum. Bez připojení do sítě spojeného s výměnou elektroměru majitelé elektráren nemohou například čerpat státní dotaci.

„Průměrná doba se značně liší v jednotlivých lokalitách. Nemáme ještě dostupné všechny plánované kapacity, postupně je nasazujeme a další budeme nasazovat i během jara, hned jak to bude možné. Listopadové termíny připojení, které někteří zákazníci mohli v tuhle chvíli kvůli nedostatečným kapacitám obdržet, lze chápat jako nejzazší možné. Až nasadíme další kapacity, dojde z naší strany k přeplánování na bližší termín. Proto v tuhle chvíli chceme poprosit zákazníky o trpělivost,“ uvedl Šperňák.

Situace podle něj vznikla na konci loňského roku, kdy EG.D zavedlo nový systém, aby vyřizování žádostí o připojení urychlilo. Systém ale neuměl pracovat s posílením kapacit, které distributor postupně zavádí. „Jakmile se objeví volná kapacita, budeme termíny přeplánovávat,“ dodal mluvčí.

Dlouhé čekací lhůty

Jeden ze zájemců o při pojení nové FVE na rodinném domě z Brněnska o připojení do sítě EG.D žádal v polovině loňského prosince. Na začátku ledna přišlo oznámení, že elektrárnu připojí na konci listopadu letošního roku.

Po urgenci u distributora nakonec své rozhodnutí EG.D revidovala a poskytla nový termín na únor letošního roku

Zájem o FVE začal strmě stoupat v roce 2021 kvůli rostoucím cenám elektřiny. EG.D na svém distribučním území ke konci loňského roku evidovala 37.000 žádostí o připojení, což je nárůst o 1400 procent ve srovnání s koncem roku 2020, kdy distributor evidoval 2600 žádostí za celý rok.

Posilování sítě a omezení

Distributor podle svého předchozího vyjádření na zvýšení kapacity sítě pracuje řadu let, investuje do inovace distribuční sítě i posílení soustavy.

„Rezervovaný výkon připojených výroben na našem distribučním území je zhruba 2430 MW, u zasmluvněných výroben je to 1200 MW a v jednání je dalších 1100 MW, celkem jde tedy o 4730 MW rezervovaného výkonu. Například jen oblast rozvoden Otrokovice na Zlínsku a Sokolnice na Brněnsku má už teď výkon jako blok jaderné elektrárny,“ uvedl Šperňák.

Na distribučním území jsou v současnosti místa, kde je kapacita pro připojování obnovitelných zdrojů vyčerpaná. Tam EG.D připojuje pouze takzvané bezpřetokové fotovoltaické elektrárny s tím, že až se kapacita sítě zvýší, mohou zájemci požádat o připojení přetoků do sítě.

Na jižní Moravě jde například o některé oblasti na Hodonínsku, ve Zlínském kraji v okolí Otrokovic.