E.ON letos připojil do sítě více než 7 000 fotovoltaických elektráren

Boom fotovoltaiky v Česku dále pokračuje. Potvrzuje to zájem o čerpání dotací z programu Nová zelená úsporám, ale i data od společnosti EG.D, které letos ve své distribuční síti připojila letos více než 7000 nových fotovoltaických elektráren.

Zdroj: E.ON

Rekordní výroba

Více než 125 000 MWh elektrické energie letos v květnu poslaly solární elektrárny do distribuční sítě společnosti EG.D, člena skupiny E.ON. Jedná se o druhou největší květnovou hodnotu za posledních pět let.

Více to bylo jen v loňském roce, a to 127 000 MWh. Toto množství elektrické energie by pak pokrylo průměrnou roční spotřebu 41 000 českých domácností. Podle dat Českého statistického úřadu průměrně spotřebuje domácnost 3 MWh ročně. Květnové přetoky elektrické energie jsou tak v posledních dvou letech vyšší přibližně o 10 % oproti pětiletému průměru za stejný měsíc.

K přetoku do sítě dochází v okamžiku, kdy fotovoltaická elektrárna vyrábí větší množství elektřiny, než se např. v domácnosti nebo firemním závodě spotřebuje. Přebytečná elektrická energie pak putuje do distribuční sítě. Vliv na výrobu elektřiny z fotovoltaických elektráren má zejména počasí, zvláště doba slunečního svitu a teplota vzduchu, kdy solární panely mají vyšší účinnost při nižší teplotě.

Podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu byla letos v květnu průměrná teplota v tuzemsku 12,6 °C a doba slunečního svitu činila něco málo přes 200 hodin. Vloni v květnu naopak svítilo slunce 233 hodin a průměrná teplota ukazovala na teploměru téměř 15 °C.

Rekordní zájem o soláry

Vedle počasí stojí za zvyšující se výrobou i solární boom, který aktuálně Česká republika zažívá, a rostoucí počty výroben. Jen od roku 2018 připojila společnost EG.D do sítě více než 18 000 nových obnovitelných zdrojů, z toho více než 11 500 v loňském roce. Trend nárůstu pokračuje i v letošním roce, jen za první čtvrtletí EG.D připojilo přes 7000 zdrojů.

Zorientovat se v možnostech připojení pomůže zájemcům i tzv. mapa připojitelnosti. EG.D s ní přišlo jako první z distributorů letos v březnu. Na jeho speciálním webu si mohou zájemci o fotovoltaiku zobrazit, jestli v místě, kde plánují přetokovou solární elektrárnu, je aktuálně dostupná kapacita v rámci distribuční soustavy EG.D.

A i když jim zatím situace neumožňuje připojit přetokovou solární elektrárnu, společnost jim nabídne využití bezpřetokové elektrárny a následně je upozorní, až se kapacita sítě v dané lokalitě navýší.