Dozvuky solárního boomu komplikují vznik nové české vlády
Sporná kauza
Minulý týden nejprve Deník N a pak všechna významná média popsala, že si Michalik svůj stamilionový solární byznys pomáhal financovat přes neprůhlednou kyperskou firmu. Michalikova rodina má celkem podíl 96 procent ve fondu Valour, který ovládá tři solární elektrárny.
Sám Michalik má ve fondu třetinový podíl. Fond ovládá tři solární elektrárny o celkovém instalovaném výkonu ve výši 6 MWp.
Většina ze solárních elektráren, do který Michalik investoval vznikla v letech 2006-2008. Jednalo se o instalace, které se stavěly za vysokých investičních nákladů, kde návratnost přesahovala výrazně přes 12 let. Je to obrovský rozdíl oproti elektrárnám z let 2009-2010, kdy návratnost často mířila pod 8 let.
Rezignace místo vysvětlení
Sám Michalik měl v médiích promluvit ve čtvrtek, kdy sliboval, že veřejně více osvětlí své majetkové poměry. I to, proč peníze do jeho solárního byznysu tekly přes kyperskou firmu Lowfield Investments, kterou ovládala jeho manželka, jak už pod veřejným tlakem v úterý přiznal.
Nakonec místo vysvětlení Michalik rezignoval na post ministra průmyslu a obchodu. Své rozhodnutí Michalik zdůvodnil tím, že je pro něj důležitější STAN a obraz budoucí vlády než ministerský post.
„Dospěl jsem k tomu, že novináři i značná část veřejnosti, která volila STAN, to podnikání přes kyperskou společnost vnímá negativně. Přestože je to něco, co probíhalo v minulosti, dospěl jsem k závěru, že je pro mě důležitější STAN,“ uvedl v tiskovém prohlášení Michalik.
Slušný politik
Mediální hon na Michalika, který investoval do solárních elektráren v minulosti, je stále výsledkem mediální honu na solárníky z minulosti. Tím, že Michalik investoval do „solárů“ v minulosti neudělal nic nezákonného a je to dál naprosto bezúhonný člověk.
Podle mnohých expertů je Michalik špičkový ekonomický odborník, který by Česku ve vládě velmi prospěl. „Věšek je velmi schopný člověk. Byl by skvělý ministr, tím jsem si naprosto jistý,“ říká šéf starostů Petr Gazdík a poukazuje například na to, jak Michalik jako dlouholetý starosta zcela proměnil kdysi zanedbané Dolní Břežany u Prahy.
Je škoda, že většina mainstreamových médií zapomněla Michalika ocenit za snahu pozměnit politickou kulturu v zemi k lepšímu, nevymlouvat se a rezignovat na hezkou politickou funkci už při prvních podezřeních na střet zájmů.
Něco takového se zřejmě od současného premiéra v demisi Andreje Babiše nedočkáme.
Střetem zájmu premiéra v demisi se dlouhodobě zabývají české úřady i orgány EU. Podle auditní zprávy Evropské komise je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i po vložení do svěřenských fondů a zároveň se podílí na rozhodování o rozdělování dotací EU. Babiš to popírá.