Dotace na podporované zdroje energie loni stagnovaly
Více než 430 miliard korun
Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.
Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.
Kontroverzní solární boom
Kontroverze v souvislosti s podporou stále budí především takzvaný solární boom před deseti lety. Nejvyšší kontrolní úřad už dříve uvedl, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.
Z loňské analýzy poradenské společnosti EY současně vyplývá, že stát získává ročně konkrétně ze solární energetiky zpět zhruba polovinu roční podpory, 14,1 miliardy korun, přičemž mezi největší položky na straně příjmu státu patří solární odvody a daně právnických osob.
Letos stát přispěje dotací 27 miliard korun, příští rok má podpora ze státního rozpočtu klesnout na 20 miliard korun, vyplývá z návrhu státního rozpočtu pro rok 2022. Odhad celkové podpory POZE pro příští rok je stanoven na 48,6 miliardy korun, tj. více než loni i letos, kdy se očekává výplata 47,3 miliardy korun.
Ministr průmyslu a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ale řekl, že i po plánovaném snížení dotace takzvaným zeleným zdrojům z minulosti ze státního rozpočtu se příspěvek domácností ani firem se příští rok nezvýší. Pomoci má podle něj novela zákona o POZE, která je nyní ve Sněmovně, ve které jsou mechanismy pro snížení podpory pro solární elektrárny vzniklé během takzvaného solárního boomu.