Do vedení Rady ERÚ byla zvolena Markéta Zemanová

Ve vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dochází k personální obměně. Od 1. srpna se stane členkou Rady ERÚ Markéta Zemanová, která nahradí Rostislava Krejcara, kterému končí funkční období. Zemanová dosud působila jako ředitelka sekce správních řízení ERÚ. Její jmenování tento týden schválila vláda.

Energetický regulační úřad

Energetický regulační úřad

Pět zájemců o funkci

Zemanová zvítězila ve výběrovém řízení, kterého se zúčastnilo pět zájemců. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to sdělil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Zemanová pro ERÚ pracuje od roku 2013, nejprve působila v legislativně právním odboru, nyní řídila sekci správních řízení. V minulosti pracovala na krajském úřadě nebo v advokátní kanceláři.

„Věřím, že i s její pomocí úřad, kde byly v minulosti nezbytné zásadní personální změny, posílí postavení respektované nezávislé odborné autority v oblasti energií,“ uvedl Havlíček

Dokončení personálních změn

Rada ERÚ sestává z pěti členů. Radní mají pětiletý mandát, každý rok je jmenován nový člen nahrazující stávajícího. Do funkce předsedy je radní jmenován na dobu zbývající do konce jeho členství v radě, nejvýše na dobu tří let. Současným předsedou je od 1. srpna loňského roku Stanislav Trávníček. Členy rady i předsedu volí a odvolává na návrh ministra průmyslu a obchodu vláda.

Loni v létě kabinet odvolal dva členy rady, předsedovi Janu Pokornému neprodloužil mandát. Podle zprávy bezpečnostních složek nejednali v souladu se zájmy spotřebitelů. Kromě Trávníčka a Zemanové radu tvoří Ladislav Havel, Martina Krčová a Petr Kusý.

ERÚ byl zřízen v roce 2001. Do jeho působnosti patří mimo jiné regulace cen eletřiny, plynu a tepla, podpora hospodářské soutěže v energetických odvětvích, výkon dohledu nad trhy v energetických odvětvích nebo ochrana oprávněných zájmů zákazníků.