Do roku 2024 dojde k cenové paritě mezi elektromobily a tradičními auty

Do roku 2022 mají elektromobily výrazně zlevnit, v roce 2024 by mělo dojít k očekávané cenové paritě. To znamená, že ceny elektromobilů nebudou vyšší, než je tomu u tradičních aut poháněných spalovacími motory.  Uvádí to aktuální studie výzkumného oddělení investiční banky UBS.

Zdroj: Siemens

Zdroj: Siemens

Cenový zlom

Většímu rozšíření elektromobilů stále brání především vyšší pořizovací cena. Ačkoliv elektromobily jsou konstrukčně mnohem jednodušší a vyspělejší, než spalovací auta.

Zatímco v běžném elektromobilu je méně než 20 pohyblivých součástek, u tradiční automobilů jejich počet dosahuje cca 2 000. Do představuje důvod, proč je životnost elektromobilů mnohem větší a za celou životnosti potřebují zpravidla výrazně méně servisu a oprav.

nejnovějším výzkumu investiční banky UBS se prověřovalo, kdy dojde k cenové paritě mezi elektromobily a spalovacími auty.  Analytici se snažili zjistit,  kdy bude stát výroba elektromobilu stejně, jako v případě tradičních spalovacích aut.

Ve svým výzkumu analytici UBC dospěli k závěru, že ceny baterií od sedmi největších výrobců klesají. Nicméně, baterie stále představují cca 25-40 % celkové ceny elektromobilu,  což znevýhodňuje elektroauta na trhu.

Ke zlomu v cenách baterií by mělo dojít okolo roku 2024, kdy má dojítk očekávané cenové paritě mezi elektromobily a spalovacími vozy. V té době výrobní náklady i ceny obou typů  vozidel budou na stejné úrovni.

Konec éry spalovacích aut

Podle expertů z firmy UBS dosáhnout elektromobily na globálním trhu podílu 17 % do roku 2025 a 40 % do roku 2030. „Po roce 2025 už nezůstane moc důvodů, proč si pořídit spalovací auto,“ tvrdí analytik Tim Bush z investiční banky UBS.

Podle Bushe  výrazně nižší náklady na pořízení baterií nebudou posledním hřebíkem do rakve spalovacích aut. Jejich postupné vytlačování z trhu urychlí také výrazně  prosazení hybridních vozidel. 

„Jakmile si lidé vyzkoušejí jízdu ve voze na elektřinu, už nebudou chtít nic jiného,“ uzavírá Bush.