Do konce roku se rozhodne o projektu těžby lithia na Cínovci. Projekt má stát 16 miliard

Česká republika má v lithiu jedinečnou příležitost přispět k energetické bezpečnosti státu a celé Evropy, řekl minulý týden premiér Petr Fiala (ODS) během návštěvy ložiska na Cínovci na Teplicku. Na Cínovci je největší evropské ložisko lithia, které Evropská unie zařadila mezi tzv. kritické materiály.

Zdroj: ČEZ

Memorandum o spolupráci

Premiér Fiala cestoval dále do Drážďan, kde podepsal se svým saským kolegou Michaelem Kretschmerem memorandum o spolupráci na strategických projektech, mimo jiné při získávání lithia, které Evropská unie zařadila mezi tzv. kritické materiály.

Dokumentem se Česko a Sasko hlásí ke spolupráci při posílení surovinové, energetické a palivové bezpečnosti a soběstačnosti, ke spolupráci v oblasti vědy a výzkumu, k utužení přeshraniční spolupráce při ochraně klimatu, snižování emisí a ke spolupráci při transformaci průmyslu a získávání strategických surovin, zejména lithia.

Setkání obou premiérů se uskutečnilo při příležitosti dvoudenní mezinárodní vědecké konference Building Bridges for the Next Generations (Stavění mostů příštím generacím), která se v saském hlavním městě koná do 17. května.

Jsme na prahu lithiové revoluce?

Na Cínovci je největší evropské ložisko lithia, které je hlavní surovinou pro výrobu baterií do elektromobilů a baterií pro obnovitelné zdroje. „Jsme na prahu lithiové revoluce, protože využití lithia významně poroste a Evropa bude produkci kritických surovin na vlastním území intenzivně podporovat,“ uvedl Fiala.

Hlubinnou těžbu na Cínovci připravuje společnost Geomet, většinově vlastněná Severočeskými doly, které patří do Skupiny ČEZ. Finální studie proveditelnosti, jež odpoví na základní otázky spojené s možnostmi produkce lithia na Cínovci, bude hotová do konce letošního roku.

„Lithium je nezbytné pro výrobu baterií do elektromobilů i baterií pro obnovitelné zdroje. Například i pro bateriová úložiště pro domácí fotovoltaické elektrárny, které si už teď české rodiny masivně pořizují. Využíváme jej i ve velkokapacitní baterii v nedaleké elektrárně Tušimice. Nové projekty v Ústeckém kraji jsou i symbolem proměny energetiky,“  řekl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Samotná těžba by mohla začít na přelomu roku 2026 a 2027 za předpokladu, že v druhé polovině roku 2025 bude mít Geomet stavební povolení. Těžba a zpracování lithia a možnosti zapojení se do elektromobilního řetězce přinesou tisíce pracovních míst, které mohou nahradit zanikající pracovní místa v uhelném průmyslu.

„Pro úspěšnou transformaci české energetiky a dopravy i konkurenceschopnost našeho automobilového průmyslu je lithium nezbytné. Jsem rád, že projekt má podporu české vlády. Náklady na celý projekt se podle Cyraniho odhadují na 15 miliard korun,“ dodal Cyrani.