Do dvou let by na trh mohl přijít nový grafénový akumulátor

Společnost Samsung v říjnu 2018 dokončila vývoj takzvaných grafenových baterií a předpokládá se, že do mobilních telefonů by se mohly dostat v průběhu následujících 2 let. Vloni si Samsung patentoval baterie s využitím tzv. „grafenových koulí“.

Samsung


Dvojnásobná kapacita

Na nové technologii grafenových baterií se pracuje přes 15 let. Důvodem je fakt, že tradiční lithiové baterie již několik let narážejí na své fyzikální, a tudíž i energetické limity, jejich vývoj se nezadržitelně zpomaluje.

Podle Samsungu je základem nové baterie kompozice grafenu a oxidu křemičitého (SiO2) za teplot kolem 1000 °C. Nanočástice oxidu poslouží jako jádro, kolem něhož grafen utvoří strukturu podobnou kuličkám. Výslednou látku chce Samsung použít jako potah elektrod, který zvyšuje vodivost, a tím zkracuje dobu nabíjení. Zároveň zvyšuje pracovní rozsah teplot.

Nové grafenové baterie od známého výrobce telefonů mají mít až o 45 procent vyšší kapacitu a dobíjet se 5-krát rychleji než klasické lithiové.

Další výhody grafenu

Další výhodou grafenu je, že materiál stárne pomaleji než lithium a baterie jsou lehčí. Baterie mají 100násobně lepší elektrickou vodivost než měď. 

Při zavedení masové výroby budou grafenové akumulátory levnější na výrobu, bezpečnější a ekologičtější než jejich předchůdce, protože při případném selhání kontrolních mechanismů nevzplanou. Časové, finanční a výzkumné úsilí se momentálně zaměřuje na konkrétní aplikace s cílem urychlit růst trhu s grafenem. 

Podle předběžných údajů ze Statista.com dosáhl jen v USA v roce 2016 hodnotu 9,1 milionu USD a předpokládá se, že do roku 2024 to bude 58,9 milionu USD. Globální trh s grafenem by podle výsledků studie se stejnojmenným názvem z roku 2017 mohl do roku 2025 dosáhnout hodnoty miliardy USD. 

„Masový příchod grafenu na trh energetiky je signálem pro další zatraktivnění solární energetiky, která se stále více propojuje s akumulací,“ uvedl Marc Sottana, manažer projektu Battery Energy Storage ve skupině Solek, která je významným investorem do fotovoltaiky a soběstačných systémů dodávky energie z obnovitelných zdrojů. „Očekáváme, že se světový trh akumulace každý rok zdvojnásobí.“ 

Jaká bude realita?

Grafen je forma uhlíku tvořená jedinou vrstvou atomů, které jsou pomocí vzájemných vazeb uspořádány do šestiúhelníků. Díky vlastnostem uhlíku a této zvláštní struktuře grafen dobře vede elektrický proud i teplo a je jedním z nejpevnějších známých materiálů. Díky tomu, že je tvořen pouhou jednou vrstvou atomů, je téměř průhledný

Problémem nových grafenových baterií může být přerod této technologie z laboratorních prototypu do komerční velkovýroby. O grafenu se mluví už od roku 2004, ale ještě v roce 2011 byl optimistický odhad uvedení na trh o pět let později. Na konci této lhůty Samsung stále pracoval, ale už raději neuvedl ani orientační termín uvedení.

Nicméně nyní korejská společnosti Samsung tvrdí,  že na trh skutečně uvede grafenový akumulátor v průběhu následujících 2 let.  Zní to jako nadějná zpráva, ale raději si počkejme…