Do Česka se vrací boom bateriových úložišť. Co jej táhne?
O problematice akumulace můžete diskutovat s předními experty na konferenci Smart Energy Forum v Praze ve dnech 17.-18. října 2023.
Horká novinka
Počátkem měsíce srpna podepsala společnost I&C Energo smlouvu na dodávku BESS na klíč o výkonu 4 MW a kapacitě 3,1 MWh. „ Ve spolupráci s našimi subdodavateli námi nově dodávané a instalované zařízení umožní rozšíření portfolia nabízených služeb PpS společnosti Teplárny Brno a.s.“, uvedl dodavatel na svém webu.
Hodnota projektu BESS pro Teplárnu Brno dosahuje 77,75 milionu Kč. Vyplývá to z oznámení na webu tenderarena.cz. V tendru o zakázku usilovaly o zakázku kromě vítěze také společnosti Energ-Servis, EGEM a invelt-elektro. Nabídka předložená konsorciem firem Tesla Battery Storage, Tesla Liptovský Hrádok a Eltako byla vyřazena kvůli nesplnění požadovaných obchodních či jiných podmínek.
Rekordman a jeho následovníci
Největší funkční BESS v Česku je bateriové úložiště, které vzniklo letos na jaře. Tento projekt se nachází na Sokolovsku a provozuje jej skupina SUAS GROUP. Má celkovou kapacitu 7,45 MWh a jeho hlavní funkcí je udržování stability elektrické sítě a poskytování podpůrných služeb pro provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Dále bude toto BESS využíváno k obchodování na vnitrodenním trhu s elektřinou.
V současnosti největší projekt BESS, který se již realizuje a má být letos dokončen, se nachází ve Vítkovicích. Stojí za ním společnost ČEZ ESCO a bude mít výkon 10 MW a úložnou kapacitu 9,45 MWh.
Tento BESS umožní kromě klasického ukládání energie především poskytování různých typů podpůrných služeb v čele s primární regulací frekvence. V praxi tak při poklesu frekvence v síti pod 50 Hz začne bateriový systém v řádu milisekund dodávat regulační energii, a naopak při frekvenci nad 50 Hz ji ze soustavy odebírat.
Vůbec největším rekordmanem na poli BESS se může brzy stát česká skupina DECCI, která připravuje výstavbu moderního zdroje podpůrných služeb výkonové rovnováhy (SVR). Tento projekt je pojmenovaný jako Energy Nest je kombinací hybridního zdroje.
Součástí projektu Energy Nest bude BESS s výkonem 20 megawattů a kapacitou 22 megawatt hodin a spalovací turbíny s celkovým výkonem 30 megawatt technicky odvozené od leteckých motorů, které zajistí vysokou úroveň flexibility při minimálních provozních nákladech. Cílem skupiny DECCI je uvést projekt Energy Nest do provozu v polovině roku 2024.
Co táhne bateriový boom v Česku?
Česko bude muset přidat v instalacích nový BESS, kde nám výrazně ujíždí vlak. V Evropě byly za loňský rok připojeny bateriové systémy s celkovým výkonem 4,5 gigawattu (GW). Pro letošní rok se přitom očekává až 6,5 GW nových BESS.
V prvním pololetí letošního roku byly k novým fotovoltaickým elektrárnám (FVE) připojeny baterie o celkové kapacitě 428,6 megawatthodiny (MWh). Je to o pětinu více než za celý loňský rok. Drtivá většina zařízení je však instalována na malých střešních FVE, u velkých FVE nad 1 MWp až na 1 výjimku zatím baterie většinou chybí.
V Česku je nyní schváleno připojení více než 20,7 GWp nových FVE, jen letos se jich postaví více než 1000 MWp. Nedostatek BESS může znamenat velké riziko pro stabilitu elektrizační soustavy a bezpečnost dodávek elektřiny. Může to dokonce způsobovat i problémy s přebytkem energie v elektrizační síti.
Řešením této tristní situace může být legislativní ukotvení akumulace do novely energetického zákona, kterou v září začne projednávat parlament. Další možností je také změna nastavení podpory v rámci Modernizačního fondu tak, aby více zvýhodňoval kombinaci BESS s novými obnovitelnými zdroji.
O problematice akumulace můžete diskutovat s předními experty na konferenci Smart Energy Forum v Praze ve dnech 17.-18. října 2023.