Dnes poslanci hlasují o budoucnosti komunitní energetiky
Zvýšení ochrany sdílejících před diskriminací
Pro rozvoj komunitní energetiky v Česku je zásadní, aby poslanci odmítli pozměňovací návrh omezující ochranu sdílejících před diskriminací ze strany obchodníků s elektřinou. V praxi již narážíme na případy, kdy obchodníci zakazují sdílení či omezují množství elektřiny, které je možné sdílet, aniž by nabízeli jakoukoliv alternativu. Překážka je to především pro samosprávy, které kvůli nevýhodným podmínkám pozastavují projekty energetických společenství. UKEN spolu se Sdružením místních samospráv ČR včera zaslala poslancům i dopis, který na toto nebezpečí upozorňuje.
Zvýšení ochrany sdílejících před diskriminací ze strany obchodníků s elektřinou je pro rozvoj komunitní energetiky klíčové a vyžaduje jej i evropské právo. Zvýšení ochrany je zakotveno v komplexním pozměňovacím návrhu k novele.
„Tématem se zabývají hned dva pozměňovací návrhy. První z nich (A8) již dříve získal podporu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a říká, že všechny osoby zapojené do sdílení elektřiny jsou chráněny před diskriminačními praktikami obchodníků v podobně zákazu sdílet elektřinu či omezovat množství, které může být sdíleno,” upozorňuje Eliška Beranová, právnička Frank Bold a UKEN.
Podle Beranové druhý pozměňovací návrh (D21) ale brzdí rozvoj komunitní energetiky i odporuje evropskému právu, protože zužuje okruh chráněných osob a vyjímá z ochrany před diskriminací právnické osoby, jako jsou obce a spolky. Tedy často iniciátory a nezbytné aktéry v projektech komunitní energetiky.”
„Dostali jsme takové návrhy smluv, které v podstatě hatí naše plány v komunitní energetice. S takovým přístupem obchodníků s elektřinou jsme opravdu nepočítali. Plán byl ten, že první rok až dva se vše naučíme na obecním majetku a několika nadšencích. Nabereme zkušenosti, vyladíme procesy a získáme důvěru místních lidí a firem. Teď ale vyčkáváme, protože za podmínek, které nám obchodníci nabídli, naše či jakékoliv energetické společenství fungovat nemůže,” hodnotí Michal Vychroň, starosta obce Prosetín, který zatím smlouvu nepodepsal.
Podobnou zkušenost popisuje Pavel Bartík, starosta obce Soběhrdy, kde zatím sdílí elektřinu v režimu aktivního zákazníka: „Návrhy smluv od obchodníků obsahují závazek dodat veškerou vyrobenou elektřinu a zákazy sdílení a agregace. Podařilo se nám vyjednat drobný ústupek a náš problém dočasně vyřešit. Ale to bude platit jen dokud budeme sdílet sami sobě na jiná odběrná místa obce. Pokud bychom chtěli sdíleti dalším osobám a založit energetické společenství, tak budeme muset naši smlouvu o výkupu ukončit a pokusit se vyjednat na trhu nové podmínky, což vidím po současných zkušenostech jako naprosto nereálné, protože jako malá obec nejsme pro obchodníky dostatečně silným partnerem. Zmizí tím úplně sociální aspekt sdílení elektřiny uvnitř komunit.“
Nebezpečný návrh
„Pozměňovací návrh (D21) považujeme za nebezpečný, protože zvláště menší obce nejsou v pozici, aby si s obchodníkem vyjednaly výhodnější podmínky. Zpravidla pak podepíšou takovou nabídku, kterou dostaly. Pro rozvoj komunitní energetiky toto prostředí potřebujeme narovnat a zákaz diskriminace sdílejících potvrdit zákonem,” říká Milan Kazda, starosta Kněžic a radní UKEN.
„Praxe ukazuje, že zákonná ochrana sdílejících je naprosto nezbytná, protože zejména malé obce absolutně nejsou v pozici si vyjednat lepší podmínky, které by ve výsledku umožnily založit energetická společenství a levnější elektřinu sdílet i občanům. Obchodníkům přitom původní komplexní pozměňovací návrh (A8) umožňuje zohlednit sdílení elektřiny v cenotvorbě, pokud k tomu existuje spravedlivý důvod. Jeho existenci má posuzovat ERÚ,” uzavírá Beranová.
V projednávání novely budeme sledovat i schvalování pozměňovacího návrhu H2, který zase zvyšuje ochranu sdílejících před diskriminací ze strany distributorů a má dále usnadnit instalaci průběhových elektroměrů nezbytných pro sdílení. Cílem návrhu je zajistit, aby distributor nemohl u sdílení uplatňovat přísnější technické požadavky než v jiných případech, např. při instalaci průběhového elektroměru v rámci povinného roll outu.
Zavedení hybridní metody sdílení elektřiny Hospodářský výbor nepodpořil a její prosazení jako součásti zákona má tedy malou šanci na úspěch. Poslanci ve výboru však potvrdili, že se má návrh zapracovat do vyhlášky ERÚ o pravidlech trhu s elektřinou.