Divestice v Rumunsku otevírá ČEZu prostor k realizaci velkých FVE a cleantech projektů v Česku

Minulý týden polostátní energetická skupina ČEZ oznámila, že se stahuje z Rumunska.  Většinu majetku ČEZ prodal za odhadem 30 miliard. Tyto prostředky firma může použít ke stavbě velkých fotovoltaických elektráren (FVE) v České republice, k čemuž se chystá.

Zdroj: www.smartenergyforum.cz

Zdroj: www.smartenergyforum.cz

O plánech v oblasti rozvoje ČEZ v obnovitelné energetice, elektromobilitě a cleantechbyznusu můžete diskutovat s Kamilem Čermákem, generálním ředitelem ČEZ ESCO během online konference Smart Energy Forum.

Odchod z Rumunska

Energetická skupina ČEZ prodala většinu svých rumunských aktiv londýnské firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). Společnosti podepsaly smlouvu, vypořádání transakce ještě podléhá schválení evropského antimonopolního úřadu a také bezpečnostní rady rumunského státu. Uvedla to mluvčí ČEZu Alice Horáková.

MIRA ani ČEZ cenu „divestice“ neuvedly.Podle analytika Fio banky Jana Rašky by se cena transakce mohla pohybovat kolem 30 miliard korun.

Prodej podle mluvčí ČEZu Horákové zahrnuje celkem sedm společností, mimo jiné distribuční společnost, prodej energií a větrný park Fântânele Cogealac. ČEZ si v Rumunsku ponechá pouze společnost High-Tech Clima zabývající se aktivitami v moderních energetických službách (ESCO) a tradingovou (obchodní) firmu CEZ Trade Romania. Konsorcium vlastníků pod vedením kupujícího fondu MIRA je mimo jiné vlastníkem společnosti GasNet, pod kterou spadá převážná část distribuce plynu v Česku.

Podle analytika Fio banky Jana Rašky by se cena transakce mohla pohybovat kolem 30 miliard korun. „Divestice rumunských aktiv je tak zatím podle plánu ČEZu, který předpokládal dokončit transakci do konce letošního roku nebo na počátku roku 2021. Naplňují se tak podmínky pro případnou mimořádnou dividendu, jež by mohla být podle našeho názoru vyplacena v příštím roce,“ uvedl Raška.

Investice do FVE v Česku

Prodej aktiv v Rumunsku je v souladu s novou strategií ČEZu schválenou loni v červnu. Ta počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO, které chce ČEZ rozvíjet doma i v zahraničí.

Z prodeje zahraničních firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě.

Zástupci ČEZu již několikrát letos v mainstreamových médiích potvrdili přípravu až 600 MW nových FVE na bývalých areálech či okolí svým hnědouhelných elektráren v severních Čechách. Z důvěryhodného zdroje víme, že ČEZ již vypsal předběžné výběrové řízení na výstavbu prvních velkých FVE v roce 2021.

Projekt výstavby nových velkých FVE je také spojen s novými dotacemi pro pozemní FVE, které stát oficiální oznámí v rámci tzv. Modernizačního fondu do konce roku 2021. Vůbec poprvé se tak například v Česku podpoří výstavby agrifotovoltaických elektráren.

O plánech v oblasti rozvoje ČEZ v obnovitelné energetice, elektromobilitě a cleantechbyznusu můžete diskutovat s Kamilem Čermákem, generálním ředitelem ČEZ ESCO během online konference Smart Energy Forum.