Taková jiná elektrárna, aneb dejme fotovoltaice šanci rozvinout kreativitu

V tomto článku Vám představujeme inovativní způsob, jak se v budoucnu bude smysluplně využívat fotovoltaika. Pozemní fotovoltaika všeho druhu nebo střešní aplikace jsou tu s námi již desítky let. Nastal však čas posunout se kupředu a poskytnout něco víc, než jen „pouhý fotovoltaický systém“. Pojďme společně prozkoumat inteligenci v oblasti technologie, designu a architektury v podobě skládacího fotovoltaického systému od společnosti DHP Technology.

O inovacích a aktuálních trendech ve fotovoltaice se bude diskutovat na konferenci a výstavě Smart Energy Forum v Praze ve dnech 17.-18. října 2023.

Zdroj: DHP Technologies

Na počátku byla úžasná myšlenka

Čistírna odpadních vod ve švýcarském Churu byla prvním cílem prvního pilotního projektu solární skládací střechy švýcarské společnosti DHP Technology v roce 2017.

Pro vaši informaci, čistírny odpadních vod (ČOV) jsou obvykle velmi vysokým spotřebitelem elektrické energie. Pokud  však ČOV hodláme napájet elektřinou z standardních fotovoltaických systémů, není to vždy snadné, protože prostor na okolních střechách obvykle opravdu nestačí.

Na sedimentačních nádržích  ČOIV je však velký prostor využívaný pro procesy čištění vody. A jak zde využít fotovoltaiku?

Ano, je možné postavit přístřešek, který by pak sloužil jako základna pro standardní střešní fotovoltaickou elektrárnu (FVE). Takový přístřešek by však musel vydržet enormní zatížení, protože se neuvažuje pouze samotná FVE, ale navíc i zatížení sněhem či větrem.

A v případě zařízení na čištění odpadních vod je tu ještě jeden aspekt: při údržbě ČOV se čas od času používá jeřáb, a proto je přístup shora nezbytný. Pevné konstrukce pro tradiční FVE proto nepřicházejí v úvahu.

Rozbal/Zabal


Zdroj: DHP Technologies

Možnost složení/rozložení celého fotovoltaického systému společnosti DHP Technology byla v případě ČOV otázkou přístupnosti shora, ale tato funkce má nepochybně i další výhody.

Připojená meteostanice neustále vyhodnocuje povětrnostní situaci a v případě bouřky, krupobití nebo sněžení se systém složí do „dokovací (tj. složené) polohy“ a zůstane bezpečně složený v doku, dokud se podmínky nezlepší.

V podstatě neexistuje žádná možnost, že by se systém poškodil vlivem špatného počasí. Kromě toho se výrazně snižuje i potřeba úklidových služeb.

Systém se obvykle „ukládá ke spánku“ se západem slunce a znovu se rozkládá, když ráno vyjdou první sluneční paprsky.

Samozřejmě je možné solární skládací střechu v případě potřeby (roz)skládat ručně.

Je také důležité zmínit, že patentovaný skládací mechanismus patří k jedné z nejsložitějších částí celého FV pole. Byl navržen tak, aby odolal pohybům fotovoltaických modulů v dlouhodobém rámu.

E-mobilita, parkovací místo, agrivoltaika. Kde jinde?


Zdroj: DHP Technologies

Využití solárního skládacího střešního systému DHP Technology na parkovištích je dalším výhodným způsobem, jak využít prostor inteligentnějším způsobem, než je pouhé parkování aut.

Kromě toho, že poskytuje neuvěřitelné množství energie, také stíní auta a chrání tak jejich interiér před přehříváním během horkých letních dnů.

Nyní se možná ptáte, co přináší skládací koncept navíc ve srovnání s tradičními přístřešky na parkovišti.

Za prvé, u běžného fotovoltaického systému je pokrytí plochy obvykle o 1/3 menší než u skládací střechy. To znamená o 1/3 menší možnost využití slunečního záření.

Za druhé, spotřeba stavebních materiálů je až o 50 % nižší, což jistě snižuje náročnost. Solární skládací střecha DHP Technology se dodává s mnohem menším počtem podpěr, což znamená, že neexistují žádné blokované plochy a omezení. Neztrácí se tedy téměř žádná parkovací místa a volný průjezd mají i velká vozidla, jako jsou nákladní automobily.

Za třetí, fotovoltaické pole generuje stejnosměrný proud, proto bylo využití stejnosměrných nabíječek pro e-mobilitu logickým vyústěním jako doplněk pro využití skládacího systému na parkovacích plochách a logistických stojanech.

Kromě toho přívodní vedení pro nabíjecí infrastrukturu zde již existuje, takže není třeba je budovat dodatečně.

V současné době si agrivoltaika získává stále větší pozornost, a to v důsledku snahy využívat zemědělskou půdu více než jen k pěstování plodin, ovoce nebo jiných zemědělských produktů.


Zdroj: DHP Technologies

Existuje mnoho řešení vhodných řešení pro agrivoltaiku. Systém skládacích střech od DHP Technologies má však nespornou výhodu díky menšímu množství nosných (konstrukčních) prvků, které poskytují více prostoru pro vlastní pěstování zemědělských komodit, aniž by byl ohrožen prostor využívaný pro sklizeň slunečního záření.

Ideální vlastností skládacího systému je programovatelné vyvažování „stínu/slunce“ v závislosti na plodině, fázi růstu nebo průběhu počasí, takže dává zemědělcům možnost dokonale řídit vystavení rostlin pod ním  v závislosti na slunečním záření.

Estetický faktor


Zdroj: DHP Technologies

Ať se nám to líbí, nebo ne, estetika hraje v našem životě důležitou roli. Někdy chceme zdůraznit některé architektonické prvky, abychom ukázali výjimečnost použitého konceptu. Někdy se snažíme  FVE skrýt před naším zrakem, aby nerušilo naše oko něco, co do celkového architektonického schématu nepatří.

Solární skládací střešní systém od DHP Technology splňuje obojí. V případě průmyslové instalace v rámci  ČOV má systém schopnost zapadnout do schématu a stát se integrovanou součástí celkového vzhledu zařízení. Poskytuje elegantní vzhled, chytré zastínění a architektonické přizpůsobení.

Řešení konstrukční základny lze snadno přijmout v různých architektonicko-schématických řešeních v městských oblastech, aniž by do prostoru přibývalo mnoho nosných sloupů. Jakákoli plocha pokrytá takovým skládacím systémem je velmi prostorná, vzdušná a působí futuristickým dojmem.

V současné době se vyhodnocuje koncept s využitím dřeva jako základního materiálu pro stavbu. Jakmile budou potvrzeny všechny faktory stability a statiky, tento druh FVE nepochybně vytvoří „pocit švýcarské elegance“ celého konceptu. Současně to podtrhne ducha společnosti a respekt k přírodě!

V neposlední řadě nesmím zapomenout říci pár slov o samotné společnosti. Společnost DHP Technology by nebyla v dnešní fázi, kdyby neměla skutečně oddaný tým nadšených lidí, kteří skutečně věří tomu, co dělají, a tomu, co je jejich posláním.

Veškeré jejich úsilí je sladěno s respektem k využívání tradičních materiálů, přičemž je kombinují s nejnovějšími fotovoltaickými technologiemi flexibilních modulů, které jsou pro celý koncept skládací střechy tak důležité.

Nepřekvapí ani to, že i ve výrobním závodě se nachází velké množství dřeva a celé firemní prostředí se řídí zásadou udržitelnosti. Udržitelnost výrobků, ale i myšlení.


Zdroj: DHP Technologies

Autor: Jan Mastný, Head of Global Sales at Studer AG

O inovacích a aktuálních trendech ve fotovoltaice se bude diskutovat na konferenci a výstavě Smart Energy Forum v Praze ve dnech 17.-18. října 2023.