Další tuzemský investor se zbavuje podílů v českých solárních elektrárnách

Český fotovoltaický trh pokračuje v konsolidaci. Letos svá angažmá ve fotovoltaice ukončila společnost RenoEnergie Miroslava Dvořáka, která prodala své solární japonským investorům ze společnostiPacifico Energy. Celkem se jednalo o dvě fotovoltaické elektrárny v Hodonicích a Troskotovicích, které dosahují výkonu 2,15, respektive 1,1 megawattu. Informuje o tom deník E15.

Aleo Solar


Obchod za více než 280 milionů

Podle veřejného znaleckého posudku za prodej obou jihomoravských solárních farem Dvořák obdržel přibližně 280 milionů korun.  Příjmy solárních elektráren ovlivňuje zejména státem garantovaná provozní podpora, která má skončit až v roce 2030. V roce 2017 RenoEnergie díky své fotovoltaické elektrárně v Hodonicích a Troskotovicích  vydělala 25,6 milionu korun, respektiv 13,8 milionu. 

Nový nabyvatel elektráren, Pacifico Energy, navíc bude moci vydělat i po ukončení provozní podpory, a to rozprodejem pozemků, na kterých solární parky stojí. 

„V únoru, respektive listopadu 2030, elektrárnám končí státní podpora a počítá se i s koncem životnosti.Na konci životnosti FVE (fotovoltaické elektrárny) lze uvažovat o ukončení provozní činnosti a rozprodeji technologie FVE a pozemků,“ píše se v posudku znalců ze společnosti VGD Appraisal. Jen hodonická elektrárna s bezmála jedenácti tisíci solárními panely se přitom rozprostírá zhruba na 62 hektarech převážně orné půdy.  

Změna byznysu

Po prodeji solárních parků  česká energetická skupina RenoEnergie zaměří na provozování  osmi malých vodních elektráren. Na jejich výstavbu a na vybudovaní k nim náležícím rybím přechodům už firma obdržela veřejné dotace ve výši přes 440 milionů korun.  

Podle informací deníku E15 se Dvořák v rámci své společnosti RenoEnergie více zaměřit na zemědělské farmy, kde je se svým  holdingem RenoFarmy čím dál aktivnější. Za poslední dva roky převzal čtyři agrární podniky a nyní už drží 13 farem a 14,5 tisíce hektarů půdy.