Čínský fotovoltaický průmysl očekává letos dynamický růst, epidemii koronaviru navzdory
Až 50% růst trhu
Výstavba nových fotovoltaických elektráren se tak v Číně začíná opět zvyšovat poté, co v roce 2018 se ukončila podpora pro velké pozemní instalace na bázi pevných výkupních cen (FIT). V důsledku zpoždění zavedení nové tržně orientované podpory na bázi aukcí v roce 2019 vyvolala nejistotu mezi zájemci o nové projekty a způsobila, že nové instalace loni klesly o téměř třetinu ze 44 GW v roce 2018. Letošní CPIA počítá s růstem místního trhu o 16 až 50 %.
Celková kapacita solárních elektráren v Číně loni podle údajů Národního energetického úřadu NEA dosáhla na konci roku 2019 téměř 205 GW, což z Číny děla největší fotovoltaický trh světa. Nejvíce nových kapacit bylo v Číně loni instalováno v segmentu uhelných elektráren, a to 40,92 GW. Solární elektrárny byly podle nově instalované kapacity druhé, třetí byly větrné elektrárny.
Omezení kvůli epidemii koronaviru
Podle odhadu CPIA je nyní téměř čtvrtina domácích solárních společností kvůli epidemii onemocnění způsobeného novým koronavirem zavřená. Asociace získala informace od 134 společností, z nich 33 ještě neobnovilo provoz po novoročních svátcích.
CPIA už na začátku tohoto měsíce vyzvala čínskou vládu, aby poskytla solárnímu průmyslu pomoc, protože opatření na boj s epidemií brání opětovnému obnovení výroby. Vyzval k odkladu snížení tarifů pro elektřinu ze slunce, poskytnutí dotací nebo bezúročných půjček.
Podle odhadů analytiků již řada předních dodavatelů fotovoltaických panelů musela kvůli koronaviru omezit své výrobní kapacity v celém hodnotovém výrobním fotovoltaickém řetězci. Většina hlavních výrobců nyní vyrábí solární panely ve velmi malém množství a ani v blízké době neočekává návrat výrobu na 100% kapacity
CPIA proto také požádala čínskou vládu o snížení daní a poplatků pro výrobce fotovoltaických komponentů.