Čína se etabluje jako lídr globálního fotovoltaického trhu, který decimuje pandemie Covid-19

Uzavření ekonomiky řady zemí světa v důsledku rozšíření pandemie Covid-19 významně narušilo poptávkovou stranu dodavatelského řetězce v oblasti obnovitelné energie. Ačkoliv Čína a evropské země pomalu obnovily provoz a zmírnily omezení ekonomiky v důsledku Covid-19, dopad globálního hospodářského zpomalení výrazně letos negativně ovlivní rozvoj trhu s obnovitelnými zdroji. Tvrdí to ve svém reportu „Thematic Research: Renewable Energy“ přední americká analytická společnost GlobalData.

Zdroj: WinSolEnergy

Zdroj: WinSolEnergy

Doba koronavirové nejistoty

Jak v reportu uvádějí analytici GlobalData  snížená poptávka po nových instalacích v oblasti sektoru OZE zvyšuje nejistotu při financování projektů, což zase ovlivňuje časový harmonogram rozvoje a brzdí celkový růst.

Sneha Susan Eliasová, hlavní analytička Power at GlobalData, k tomu poznamenává: „Dohody o nákupu elektřiny (PPA) mají a nadále budou nedílnou součástí podpory rozvoje nových projektů v oblasti OZE bez státních dotací a pro korporace budou nezbytné k dosažení cílů udržitelnosti“.

Projektové developeři jsou odkázáni na peněžní toky z PPA, které by v určitých případech mohly představovat celý tok jejich příjmů a sloužit jako zajištění úvěrů na podporu budoucích projektů. Snížení průmyslové činnosti v důsledku uzavření řady ekonomik kvůli Covid-19 vedlo ke snížení poptávky po elektřiny ze strany komerčních a průmyslových spotřebitelů ve světě, což má vliv na stávající PPA.

Čína se stává lídrem

Uprostřed koronavirové krize se Čína stala lídrem, pokud jde o nové fotovoltaické elektrárny a také o výrobu fotovoltaických panelů. Země má největší instalovanou kapacitu solární energie o výkonu více než 205 GW, což představuje více než 35 % celosvětových instalací.

Letos se předpokládalo, že v roce 2020 bude  nově v Číně ročně instalováno kolem 30 GW fotovoltaických elektráren. Nicméně, vzhledem k koronavirové krize s Číně pravděpodobně nepodaří naplnit toto očekávání.

I když se Číně podařilo dostat virus pod kontrolu během dvou měsíců, narušení už bylo zaznamenáno v rámci jejího dodavatelského řetězce v segmentu větrných elektráren. Navíc, klíčové výrobní centra pro globální odvětví větrné energie, jako je Indie a evropské severoamerické regiony jsou navíc stále uprostřed pandemické krize.

„Průmysl zaznamenal viditelný dopad, pokud jde o ztrátu výroby – zejména v evropských zemích, které čelily přísnějším uzavíracím předpisům kvůli pandemii, jako je Španělsko a Itálie. Všechny evropské továrny na výrobu větrných turbín a komponentů však byly po zmírnění omezení v celé Evropě znovu otevřeny. V případě druhé vlny pandemie lze očekávat další omezení či pozastavení výroby na několika místech, což povede ke zpoždění řady projektů,“ dodává Eliasová.