Čína letos zrychluje tempo fotovoltaického boomu na 170 GW

Podle statistik publikovaných čínským energetickým úřadem (NEA) bylo letos v zemi instalováno téměř 130 GW nových fotovoltaických elektráren v období leden až září. Jen za třetí kvartál v Číně přibylo více než 50 GW nových fotovoltaik.

Zdroj: SunEnergyEurope

Největší trh světa

Čína se tak letos podílí téměř 50 % na globálním fotovoltaickém trhu, který má letos růst o 350 až 380 GW. Jenom ve samotné Číně se letos může instalovat více než 170 GW nových fotovoltaických elektráren.

Celkově je nyní v „zemi draka“ instalováno 525 GW kapacity fotovoltaických elektráren. Od roku 2014 je Čína největším fotovoltaickým trhem světa a svoji dominanci dále letos posiluje.

Regulátor NEA nedávno uvedl, že Čína během úvodních devíti měsíců letošního roku instalovala celkem 128,94 GW nové fotovoltaické kapacity. Představuje to meziroční nárůst o 69 % oproti 76,33 GW instalovaným v loňském roce.

Boom i bez dotací

Současný boom fotovoltaiky v Číně důsledkem starších plánů i současných podpůrných programů. V poslední dekádě se Čína stala předním světovým dodavatelem solárních panelů, střídačů a baterií, což snížilo náklady v celém dodavatelském řetězci.

Díky tomu se solární instalace nejen v Číně staly ekonomicky konkurenceschopnými i bez dotací.

Podle analytiků je letošní boom čínského solární trhu způsoben 3 faktory: oživení trhu s pozemními fotovoltaickými elektrárnami v důsledku nižších cen panelů, silný růst domácího trhu distribuované fotovoltaiky a rostoucí poptávka po fotovoltaických zařízeních v důsledku výroby zeleného vodíku.

Čína v současnosti disponuje největším portfoliem obnovitelných zdrojů energie na světě. Nyní rapidně zrychluje investice do solárních a větrných projektů s cílem vybudovat větší a flexibilnější sít a splnit plán, který počítá s tím, že dosáhne vrcholu emisí oxidu uhličitého před rokem 2030 a že do roku 2060 bude mít nulové emise.