Čína letos připojila do sítě dvojnásobek kumulativního výkonu Německa ve fotovoltaice
Zrychlení boomu
Podle dat čínského regulačního energetického úřadu (NEA) bylo v zemi v září 2024 instalováno 20,89 GW nových fotovoltaických elektráren. Celkový nový přírůstek instalovaného výkonu ve fotovoltaice v Číně za 9 měsíců roku 2024 vzrostl na 160,88 GW.
Na konci září 2024 se celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Číně meziročně zvýšil o 48,3 % na přibližně 770 GW. Při stejném tempo instalací se Číně v roce 2025 může dostat na magickou metu ve výši 1000 MWp instalovaného výkonu ve fotovoltaice.
Čína s výstavbou solárů navíc zrychluje, meziročně nainstalovala o čtvrtinu více elektráren a oproti stejnému období v roce 2021 dokonce čtyřnásobek, vyplývá z dat finské výzkumné agentury CREA.
Rychlým tempem roste i větrná energetika, jejíž instalovaný výkon ve stejném období vzrostl o 17 procent a výroba pak o zhruba pětinu. Pokud jde o nové instalace větrných elektráren, NEA potvrzuje 39,12 GW nové instalované kapacity během 9 měsíců letošního roku, což představuje meziroční nárůst o více než 5 GW.
Na cestě k energetické transformaci
Čína jako druhá největší ekonomika světa je momentálně největším emitentem skleníkových plynů, které způsobují změnu klimatu. Čína ale staví téměř dvakrát více větrné a solární energie než všechny ostatní země dohromady a zároveň se zavázala, že svého emisního vrcholu dosáhne do roku 2030.
Rychlý růst obnovitelných zdrojů bude pokračovat. „Čína je na dobré cestě zbavit se své pověsti největšího světového emitenta skleníkových plynů,“ komentoval obří investice do zelené energetiky Simeng Deng, hlavní analytik norské výzkumné agentury Rystad Energy.
Pokud se čínská cesta ukáže jako úspěšná i z dlouhodobějšího pohledu, může sehrát klíčovou roli i pro celosvětovou energetickou transformaci. „Solární energie v této transformaci sehraje ústřední roli,“ říká Deng. Pokrok v celé řadě oblastí podle něj umožní, že v budoucnu Čína vyrobí více elektřiny ze slunce než z uhlí, což z ní může učinit dokonce globálního dekarbonizačního lídra.