Čím se budou odlišovat 3 základní typy baterií HE3DA, které brzy přijdou na trh?
Jaké další plány má firma v oblasti výroby baterií? Proč jsou baterie HE3DA mimořádně bezpečné? Kdy její novinky přijdou na trh?
Na toto téma můžete diskutovat živě s Václavem Binarem, předsedou představenstva a ředitelem MES a také s Dr. Janem Procházkou, vynálezem baterií HE3DA během Smart Energy Forum ve dnech 25.-26. listopadu 2020.
Bezpečnost na prvním místě
„Zatímco bezpečnost tradičních lithiových bateriových technologií není úplně vyřešená, baterie HE3DA lze bez zkratu vybíjet a v otevřeném ohni neexplodují,“ říká Václav Binar, výrobní ředitel nové továrny pod názvem Magna Energy Storage (MES), kde se baterie HE3DA budou vyrábět.
„Náš bateriový článek je řádově větší než současné lithiové články. U většiny tradičních cylindrických článků kapacita končí na 35 Ah, zatímco nejmenší článek HE3DA začíná na 270 Ah. Z toho vyplývá efektivita výroby a také pak efektivita skládání finálních produktů ve formě bateriových úložišť,“ dodává Binar.
Podle Binara je obrovský rozdíl, když je v úložiště 100 000 nebo jen tisíc článků. „Je to otázka počtu kontaktů, chlazení a dalších poměrně rizikových a poměrně drahých věcí,“ upřesňuje Binar. „Naše mise je velké úložiště zjednodušit a zefektivnit. Kromě toho je naší předností i plná recyklovatelnost baterií, která je velmi snadná díky konstrukci a použitým materiálům.„
Postupný náběh výroby
Od prvních zkušebních kusů baterií HE3DA na konci roku 2019 došlo k dalšímu vylepšení technologie, zejména se jedná o energetickou hustotu, kontakty nebo směs aktivních materiálů.
Také samotný výrobní proces se zdokonalil. Pokud se jedná o průběh výroby, pak v Horní Suché v továrně MES je firma ve fázi konzistentní málo sériové výroby na první lince. „Další fázi je náběh linky do taktu tak, aby se dosáhlo plné výrobní kapacity strojů. K tomu nyní směřujeme s tím, že počátkem roku 2021 zahájíme kontinuální výrobu,“upřesnil Binar.
Nyní podle Binara je záměrem firmy dosáhnout výrobní kapacitu 200 MWh v roce 2021.
3 typy baterií
Jak říká šéf výroby v továrně MES Binar, v současnosti HE3DA není „jedna baterka“. „Je to nová technologická platforma na bázi nové architektury Li-Ion bateriových článků. Hlavní parametr, který určuje vlastnosti baterie, je tloušťka elektrody v rozsahu 0,5 -2,0 mm,“ zdůrazňuje Binar.
V současnosti firma vyrábí 3 typy baterií, které se liší nejen barvou obalu (žluta, oranžová a modrá), ale zejména typem použití. Firma oznámila, že letos vyrobila více než 500 kusů baterií se zeleným víkem na lince v Praze-Letňany.
„Tyto baterie představují kompromis mezi výkonem, úložnou kapacitou a spolehlivostí. Jejich primární účel je vyrovnávání výkonu u solárních elektráren,“ říká Dr.Jan Procházka, autor patentu a zakladatel společnosti HE3DA s.r.o..
Jaké využití budou mít baterie s oranžovým a modrým krytem?Jak si vedou baterie HE3DA v praktických testech? Kdy firma zahájí dodávky baterií na tuzemský trh a kam hodlá expandovat?
Odpovědi na tyto otázky získáte během online konference Smart Energy Forum ve dnech 25.-26. listopadu 2020.