Chile láká zahraničí investory. Největší zájem je o energetiku a vodík

Počet projektů zahraničních společností podle agentury InvestChile navzdory pandemii koronaviru meziročně narostl o 20 %, což představuje bezmála 500 nových iniciativ v zemi. Zahraniční investoři se nejvíce zajímají o sektor energetiky a možnosti výroby vodíku.

Zdroj: Solek

Rostoucí zájem o investice v Chile

Agentura na podporu zahraničních investic InvestChile zaznamenala v průběhu pandemického roku 2020 pozitivní výsledky projektů společností ze svého portfolia. Spravovaná částka meziročně narostla o 23 % na 22 miliard USD (487 miliard korun). Přitom na konci roku dosahovala 17,8 miliard USD (394 miliard korun).

“Pro Chile je a nadále bude důležité, aby si zahraniční společnosti pro své projekty vybíraly právě tento region. S odchodem pandemie koronaviru budou zahraniční investice rozhodující pro oživení místní ekonomiky a vytváření nových pracovních míst,” komentoval Andrés Rodríguez, ředitel InvestChile.

Zahraniční investoři mají největší zájem o sektor energetiky, který nyní čítá projekty v hodnotě 7,9 miliard USD (167,8 miliard korun). Následuje těžební průmysl s investicemi ve výši 7,1 miliard USD (157 miliard korun) a globální služby představující 3,9 miliard USD (86,5 miliard korun).

Pokud jde o země původu zahraničních investic podporovaných agenturou, první místo zaujaly Spojené státy (4,5 miliard USD), druhé místo Kanada (4,1 miliard USD) a třetí Čína (3,9 miliard USD).

Zájem o vodík a soláry

Na konci roku 2020 si chilská vláda vytýčila ambiciózní cíl stát se jedním z největších globálních vývozců „zeleného“ vodíku do roku 2030. Chilská strategie pro zelený vodík má tři hlavní pilíře: vyrobit nejlevnější zelený vodík do roku 2030, stát se jedním z jeho tří největších vývozců do roku 2040 a vyvinout elektrolyzér o kapacitě 5 GW do roku 2025.

Jak uvedl prezident Pinera, zelený vodík Chile umožní exportovat čistou energii do světa, který směřuje k dekarbonizaci. Skutečnost, že Chile dokáže vyrobit nejkonkurenceschopnější zelený vodík na světě, dokazuje celá řada studií včetně výzkumu International Energy Agency and McKinsey & Company.

Strategie do začátku počítá s uvolněním 50 milionů dolarů na ekologické vodíkové projekty. Peníze pomůžou investorům překlenout počáteční problémy a získat zkušenost.

Chilská vláda ve svém plánu na „vodíkovou expanzi“ počítá s přilákáním zahraničních investorů. Za tímto účelem plánuje vytvoření tří mezinárodních konsorcií, kdy každé z těchto konsorcií by mělo vybudovat alespoň 1 GW kapacity elektrolyzérů.

Mezi přední investory v oblasti obnovitelných zdrojů energie v Chile se řadí také česká energetická společnost Solek Zdeňka Sobotky s projekty solárních elektráren. Za posledních sedm let skupina v Chile dokončila 13 solárních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 75 MW a během dvou let chce dosáhnout 500 MW.