Chalupa (Komora OZE): Sněmovna schválila klíčový zákon pro modernizaci energetiky, ale v Senátu bude vyžadovat nápravu

Novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (NZPOZE) včera v závěrečném třetím čtení schválila Poslanecká sněmovna. Novela je zcela zásadní pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie – stanovuje totiž nová pravidla rozvoje čisté energetiky, bez kterých sektor nemůže růst tempem, které je pro modernizaci energetiky potřeba.

Zdroj: Wikipedia

Sporné nastavení IRR

V oblasti kontroly přiměřenosti podpory starších projektů OZE sněmovna schválila návrh podporovaný Komorou OZE, který státu ušetří 3 miliardy korun ročně na veřejné podpoře pro velké fotovoltaické elektrárny, bohužel je ale v zákoně špatné nastavení IRR, které poškozuje téměř všechny druhy OZE.

„V Senátu je potřebné zákon upravit v jednom nedostatku, který sněmovna těsně neschválila, a to v přiměřeném shodném přístupu k jednotlivým OZE. Pokud zákon Senát takto schválí, tak v Česku můžeme konečně odblokovat a nastartovat opravdový rozvoj obnovitelných zdrojů. Ty přinesou do Česka tolik potřebnou dekarbonizaci, demokratizaci a decentralizaci energetiky,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Nezbytná úprava

„Je dobře, že zákon Sněmovna schválila, pro nové zdroje i navýšení odvodu pro velké soláry, musí se ale opravit nastavení IRR. Času není moc, ale lze to zvládnout. Je nutné nastavit stejné podmínky pro všechny, tedy zvýšit IRR pro malé vodní a větrné elektrárny, biomasu i fotovoltaiku,“ dodal Chalupa.

„Pokud zákon bude takto upraven horní komorou, bude zajištěn férový přístup k provozovatelům a stát ušetří ročně kolem tří miliard korun na podpoře pro velké solární elektrárny z roku 2009 a 2010. Téma jejich přemrštěné podpory tak bude po deseti letech vyřešeno, stát i mnoho zodpovědných provozovatelů budou mít konečně klid na další práci,” dodal Chalupa.

Promarněná příležitost

Poslanci v rámci NZPOZE odhlasovali pouze podporu pro provoz nových větrných elektráren. Bohužel však nebylo dost hlasů pro doplnění i podpory pro fotovoltaické elektrárny, které jsou přitom největší příležitostí pro energetickou nezávislost a úspory na platbách za energie pro obce, malé firmy a domácnosti.

Pokud zákon projde Senátem a přes prezidenta republiky, bude mít vláda možnost spouštět kontrolovanou a efektivní podporu pro větrné elektrárny. Hnutí DUHA bude chtít po nové vládě, aby předložila další novelu a doplnila i fotovoltaické instalace-

“Včerejší rozhodnutí poslanců a poslankyň pomůže modernizaci energetiky jen z části. Sněmovna promarnila šanci otevřít možnost podpory i pro nové solární elektrárny. Na rozvoj fotovoltaiky je zde naštěstí Modernizační fond. Příští vláda však také může přijít s další novelou zákona a my to rozhodně budeme doporučovat,“ řekl Tomáš Jagoš, expert na obnovitelné zdroje a komunitní energetiku Hnutí DUHA.