Chalupa (Komora OZE): K obnovitelným zdrojům nás přivede realita

V souvislosti s vypínáním uhelných zdrojů v Česku se spekuluje o možném nedostatku elektřiny po roce 2036. Stát proto musí podpořit výstavbu nových jaderných elektráren. Existují ale nejméně tři dobré důvody pochybovat, že cesta nových jaderných bloků je správná. Prohlásil to Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů (KOZE) v komentáři pro deník Hospodářské noviny (HN).

Zdroj: Štěpán Chalupa_Twitter

Zdroj: Štěpán Chalupa_Twitter

 

Polemika o výhodnosti jaderné energie

Podle Chalupy úvahy, zda postavíme dva, jeden, nebo žádný jaderný reaktor, nemají ve skutečnosti s debatou o vypínání uhelných elektráren žádnou souvislost. Nový jaderný blok se podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové podaří spustit nejdříve mezi lety 2038 a 2040. S ohledem na obrovská zpoždění v dokončování jaderných zdrojů všude ve světě jde o velmi optimistický odhad.

 

Jaroslav Míl, současný vládní zmocněnec pro jadernou energetiku a bývalý ředitel ČEZ, jde v prognóze dokonce ještě dál. Vloni v březnu pro Český rozhlas prohlásil, že „stát není schopen po třech měsících odstranit billboardy u dálnice ani postavit Pražský okruh. Nemůžeme očekávat, že bude schopen postavit jadernou elektrárnu“.

 

Podle expertů by Česko také mohlo využít menších jaderných reaktorů. O těch ale víme, že na trhu nejsou, a kdo ví, zda vůbec za dvacet či třicet let budou. Každopádně v té době už tu uhelné elektrárny žádnou elektřinu vyrábět nebudou.

Smysluplné využití obnovitelných zdrojů energie

„Pokud je tedy zadáním rychlá výstavba nových zdrojů elektřiny, pak jediným řešením jsou obnovitelné zdroje spolu s plynovými a v kombinaci s rozvojem chytrého řízení poptávky a sezonní akumulace například s pomocí biometanu. Logickým krokem bude zastavit obrovské vývozy elektřiny do zahraničí,“ říká Chalupa.

 

Doposud k tomu stát na liberalizovaném trhu neměl nástroje, a tak elektrárenské společnosti vyvážely elektřinu z uhlí na úkor našeho ovzduší a zdraví. Teď má stát nástroj, jak vývozy zastavit, v podobě odstavení uhelných elektráren, v ruce. Pokud bude Česká republika rozvíjet výrobu elektřiny z větru, slunce, vody, biomasy a hlubinné geotermální energie podle opatrného, středního scénáře, který Komora OZE předložila, bude v roce 2030 v tuzemských zásuvkách kolovat více než každá čtvrtá kilowatthodina z obnovitelných zdrojů. A Česko tak už ke konci příští dekády může nahradit čtyři pětiny elektřiny doposud získávané z uhlí čistou elektřinou.

 

„Zadruhé elektřina z nových obnovitelných zdrojů je i v českých podmínkách nejméně dvakrát levnější než z nových jaderných bloků. Ceny solárních elektráren klesly během poslední dekády o 88 procent, větrné o 69 procent, ale ceny jaderné technologie naopak stouply o 23 procent. A podle všech dostupných předpovědí bude tento vývoj pokračovat,“ dodává Chalupa

 

„Za rozvoj obnovitelných zdrojů, zmiňovaný výše, zaplatí Česko v příští dekádě zhruba 100 miliard korun. Až polovina z toho by podle výpočtů komory měla putovat do obcí, jejich obyvatelům a malým a středním podnikatelům na realizaci a rozvoj komunitních, místních projektů obnovitelných zdrojů,“ zdůrazňuje Chalupa.

 

Podle Chalupy projekty, které posílí lokální energetickou soběstačnost, se velmi dobře osvědčují na Západě. Urychlují transformaci energetiky tím, že do rozvoje čistých zdrojů efektivně zapojují ty, kteří budou vedle nich žít. Vláda přitom může využít k podpoře nových instalací výnosy z prodeje emisních povolenek, takže znovuobnovení rozvoje čistých zdrojů nepocítí spotřebitelé na nákladech za elektřinu.

 

„V současnosti na celém světě probíhá dramatický růst výrobních kapacit zelené energie. „Není řešením si myslet opak nebo hledat důvody, proč by to v Česku mělo být jinak. Důvodem jsou už dnes nízké a stále se snižující náklady, jejich jednoduchost a velmi dobrá dostupnost prakticky všude a pro každého,“ konstatuje Chalupa

 

Mezinárodní energetická agentura předpovídá, že během pěti let naroste celkový instalovaný výkon obnovitelných zdrojů o dalších padesát procent tak, že v roce 2024 by měla už téměř třetina elektřiny na světě pocházet z obnovitelných zdrojů.

 

„Výstavba jaderných elektráren je příliš drahá a trvá příliš dlouho na to, aby dokázala vyřešit náš problém se změnou klimatu. Jestli má být Česká republika „zemí pro budoucnost“, pak se musí odpoutat od mentality parních strojů a pochopit, že bez obnovitelných zdrojů to nepůjde,“ uzavírá ve svém komentáři pro HN Chalupa.