Severní Čechy se promění v obří solární elektrárnu o výkonu několika tisíc megawattů

V hnědouhelných dolech v severních Čechách, které provozuje společnost ČEZ, pracuje 3 500 lidí, v nedaleké elektrárně Ledvice 200 energetiků a několik stovek zaměstnanců našich dodavatelů. Těžba i výroba elektřiny z uhlí postupně skončí – nikdo z nich se ale o další práci bát nemusí. V regionu ČEZ připravuje velké fotovoltaické elektrárny, velkou část z nich právě v prostorách hnědouhelných elektráren a bývalých dolů. Právě zde najdou zaměstnanci ČEZ uplatnění při stavbě, provozu i údržbě nových zdrojů elektřiny.

Zdroj: Redside

Ústecko se změní v obří solární elektrárnu

V blízké budoucnosti může v Ústeckém kraji vzniknout několik solárních parků. Celkový výkon by mohl dosáhnout několika tisíc megawattů. První z nich postaví ČEZ již v roce 2023 v Tušimicích.

První velká pozemní fotovoltaická elektrárna ČEZ o výkonu 40 MW by mohla stát v prostoru elektrárny Tušimice. Uvedl to včerakl člen představenstva skupiny ČEZ Jan Kalina. Již dříve se ČEZ zavázal do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu šest gigawattů, převážně fotovoltaické elektrárny.

„V letošní roce začneme stavět první menší elektrárny, ale ta velká by měla začít vznikat v příštím roce. Jsou to elektrárny, které získaly podporu z modernizačního fondu,“ uvedl Kalina, který je ředitelem divize obnovitelná a klasická energetika.

Podle Jana Kaliny ze skupiny ČEZ má energetická firma v plánu postavit parky až o výkonu 6000 MW. Polovina těchto solárních parků by přitom měla vyrůst právě v Ústeckém kraji.

Přechod na uhlíkovou neutralitu

Při výstavbě obnovitelných zdrojů a jejich provozu využije ČEZ podle Kaliny zaměstnance dodavatelských firem Severočeských dolů, které patří do skupiny ČEZ.

ČEZ vybudoval v Ledvicích testovací fotovoltaickou elektrárnu, umístil tam různé druhy panelů.

„Máme ucelenou řadu dat z různých panelů. Od roku 2010, kdy byl poslední fotovoltaický boom, se hodně věcí v technologiích změnilo. Původně se používaly lavice orientované na jih, v posledních průzkumech se zjistilo, že lepší výkon na menší plochu mají tzv. stříšky a nejnovějším trendem jsou vertikálně umístěné panely. Připravujeme projekt na lemování dálnic a různých koridorů,“ řekl Petr Jenikovský z ČEZ.

Skupina ČEZ už dříve oznámila, že chce být do roku 2040 uhlíkově neutrální. Slibuje si od toho vyšší nezávislost a bezpečnost dodávek energie, ale také její vyšší cenovou dostupnost.