ČEZ se připravuje na expanzi v akumulaci energie a zvažuje i možnost výroby baterií

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na konci října řekl, že energetická skupina ČEZ nevylučuje postavení továrny na výrobu lithiových baterií. Samotný ČEZ to nepotvrdil ani nevyvrátil. Již na konci roku společnost uvede do provozu první velké bateriové úložiště.

Ads-Tec

Těžba lithia s Australany?

Do projektu těžby lithia na Cínovci možná brzy vstoupí společnost ČEZ. Ta si prověří výhodnost projektu a popřípadě by v australské firmě European Metals Holding (EMH) koupila majoritu a těžbu převzala.

Australská společnost EMH ve spolupráci se svojí českou dceřinou společností Geomet provádí na Cínovci od roku 2014 průzkumné vrty. Do přípravných prací už investovala téměř čtyři sta milionů korun.

„Naše zkoumání může, ale také nemusí potvrdit technologické a ekonomické předpoklady případné těžby. Je to logické, využít know-how naší společnosti, která má s těžbou velké zkušenosti,“ řekl v srpnu šéf polostátní firmy Daniel Beneš.

Instalace a výroba baterií

Letos v květnu ČEZ oznámil zahájení projektu 3MW lithium-iontového bateriového systému v Tušimicích pro poskytování podpůrných služeb provozovateli přenosové soustavy. Společnost počítá se zahájení pilotního provozu do konce roku 2019. 

V červenci ČEZ začal spolupracovat se slovenským bateriovým startupem InoBAT, který hodlá v roce 2020 spustit výrobu lithiových baterií pro elektromobily. Na konci října ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na konci října řekl, že energetická skupina ČEZ nevylučuje postavení továrny na výrobu lithiových baterií. 

Samotný ČEZ to nepotvrdil ani nevyvrátil. Každopádně budoucí expanze ČEZu na poli výroby baterií dává smysl s ohledem na transformaci energetiky a rozvoj elektromobility. Překvapivě zatím ČEZ nehodlá spolupracovat s českým bateriovým startupem HE3DA, který hodlá svoji první gigatovárnu na lithiové baterie na Karvinsku spustit během několika následujících měsíců.