ČEZ se chystá na bateriový boom. Bude investovat do lithia?
Australská těžařská společnost European Metals Holdings (EMH) Limited se podmínečně dohodla s českou energetickou firmou ČEZ Group na strategickém partnerství a výrazné investici do projektu těžby lithia na Cínovci. EMH to nedávno oznámila na svém webu.
Strategické partnerství
Za účelem uzavření partnerství s ČEZ bude dne na 20. prosince svoláno do Londýna valnou hromadu svých akcionářů EMH. Ti mají posoudit vstup české energetické skupiny ČEZ do cínoveckého projektu.
V případě dokončení dohody získá ČEZ za 34,06 milionu eur (870,4 milionu Kč) podíl 51 procent ve firmě Geodet, české dceřiné společnosti EMH, která vlastní práva na těžbu. Před dokončením dohody se musí ještě uskutečnit hloubková kontrola, tzv. due diligence, a věc musí schválit akcionáři.
„Jsme velmi potěšeni, že jsme uzavřeli další fázi jednání s ČEZ o budoucím vývoji projektu Cínovec,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel EMH Keith Coughlan.„Díky kombinaci technické prozíravosti, historických těžařských zkušeností, silné rozvahy a zapojení do rychle rostoucího evropského bateriového průmyslu je ČEZ ideálním partnerem pro firmu,“ dodal.
Strategické manželství
Investice ČEZu do těžby lithia dává smysl, a to hned z několika důvodů Velká část lithia se v současnosti využívá pro baterie do elektromobilů. Vzhledem k očekávanému růstu počtu elektromobilů a baterií by poptávka po lithiu měla do roku 2025 vzrůst trojnásobně. Rozvoj elektromobility je důležitý pro energetické společnosti a má proto místo i ve strategii ČEZ, uvedla firma.
„Klíčovou roli u elektromobilů hrají baterie, proto máme zájem být přítomni u rozvoje tohoto nového odvětví. Pokud se u nás nachází potenciálně významné evropské ložisko lithia, což je klíčový prvek baterií nejen v elektromobilitě, ale i v ukládání elektřiny obecně, pak je pro nás zajímavé se tím zabývat,“ oznámil ČEZ ve svém tiskovém prohlášení.
Dalším důvodem, proč investice ČEZu do společnosti Geomet dává smysl je proměna současné energetiky, kde bateriové technologie otevírají zcela nové možnosti. V této souvislosti je třeba zmínit první velkokapacitní baterii v Tušimicích, kterou ČEZ slavnostně uvede do provozu tento týden
Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia – naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě.
ČEZ nyní provádí tzv. due dilligence, hloubkovou analýzu projektu, na jejímž základě se chce do března příštího roku o vstupu do Geometu rozhodnout. Do té doby jeho představitelé nechtějí zvažovanou investici komentovat.