ČEZ navyšuje podíl v německé solární platformě Zolar

Rok po nákupu minoritního podílu v německé společnosti Zolar stojí venture kapitálový fond Skupiny ČEZ Inven Capital v čele investorů navyšujících svou finanční účast o dalších 15 milionů euro. Zolar dokázal i přes epidemii koronaviru zdvojnásobit své roční tržby a má ambice rozšířit svou působnost nejen na území Německa, ale i expandovat do zahraničí.

Zdroj: ČEZ

Zdroj: ČEZ

Úspěšný startup

Zolar použije získané peníze využije na posílení své unikátní platformy, která propojuje zájemce o fotovoltaiku a bateriové systémy s dodavateli a instalačními firmami.

Sspolečnost Zolar nabízí fotovoltaické systémy, které si majitelé domů mohou za pevnou cenu sestavit, porovnat a objednat online. Prostřednictvím online konfigurátoru Zolar mohou majitelé domů přizpůsobit komponenty solárního energetického systému podle svých potřeb a současně obdrží osobní konzultaci od odborníků na solární energii.

Široká síť místních partnerských společností Zolar instaluje systémy na místě. Start-up v Berlíně zaměstnává 100 lidí a sleduje vizi instalace solárního systému na každou střechu po celém světě, aby umožnila nezávislost soukromých domácností na veřejné energetické síti.

Rostoucí zájem

Stávající investoři, mezi něž patří také německé fondy BayWa RE Energy Ventures a Heartcore Capital, norská Statkraft Ventures, či globální investiční firma Partech, poskytnou německé start-upové společnosti Zolar peníze na další rozvoj.

Navýšení o 15 milionů euro inicioval právě venture kapitálový fond Skupiny ČEZ Inven Capital. Celková výše investičního kola Series B zahájeného v roce 2019 tak dosáhne 25 milionů euro. Společnost Zolar dokázala za čtyři roky vybudovat úspěšnou digitální platformu, kterou při pořizování fotovoltaické elektrárny a bateriových systémů využívají tisíce zákazníků napříč Německem.

Zároveň propojuje zájemce o moderní ekologické zdroje se sítí více než 250 registrovaných instalatérských firem a živnostníků. Ani koronavirová krize stoupající počet uskutečněných prodejů příliš neovlivnila a Zolar chce naopak vzrůstající zájem domácností o vlastní výrobu a ukládání elektřiny naplno uchopit.

„Současné kolo interního financování s čerstvým kapitálem ve výši 15 milionů EUR je vyjádřením důvěry, že Zolar využije tuto příležitost na trhu k posunu společnosti na další úroveň. Již v minulém roce prokázal silnou výkonnost a věříme, že v tom bude pokračovat,“ uvedl Tomáš Pleskač, člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelné zdroje a distribuce.

„Zatímco hospodářství hrozí v důsledku pandemie recese, trh s fotovoltaickými zařízeními reaguje anticyklicky růstem. Výsledkem je, že se lidem daří dosáhnout energetické nezávislosti a zároveň zvyšovat hodnotu svého majetku. To vytváří skvělé příležitosti pro Zolar, což potvrzuje i 100% růst ročních tržeb společnosti Zolar,“ uvedl Petr Míkovec, výkonný ředitel společnosti Inven Capital.

Obrovský potenciál

Poptávka německých domácností po fotovoltaice podle mezinárodní analytické společnosti EuPD Research loni vzrostla na 78 500 nových solárních instalací, což je meziročně o 41 % více. Zároveň čím dál více zákazníků dává přednost kombinaci fotovoltaické elektrárny s bateriovým systémem ukládání.

Těch bylo loni instalováno přes 65 000, o tři čtvrtiny více oproti roku 2017. Podle odhadů německé solární asociace BSW Solar si fotovoltaiku zatím pořídilo jen něco přes 10 % z více než 15 milionů domácností obývajících samostatný dům, což představuje obrovskou příležitost na trhu.

„Nový kapitál nám umožní stát se první adresou pro ty, kdo chtějí přejít na čistou energii prostřednictvím solárních systémů, rozšířit naše aktivity i do zahraničí a etablovat se jako poskytovatel dat. Stejně jako si u nás zákazník vybírá na míru šité řešení technické řešení, můžeme jej prostřednictvím platformy propojit s konkrétním certifikovaným živnostníkem či malou firmou, kteří mu zvolenou elektrárnu nainstalují podle jeho časových možností a preferencí,“ vysvětluje Alexander Melzer, zakladatel a generální ředitel Zolar.

Díky platformě Zolar tak odpadá tak častý problém, kdy firmy dodávající solární systémy mají své techniky zahlcené objednávkami, takže zákazník musí na instalaci dlouho čekat.

Inven Capital získal v Zolar minoritní podíl loni v září, v 10milionovém investičním kole. Současná dodatečná investice ve výši 15 milionů euro je určena pouze pro stávajících pět investorů.