ČEZ loni navýšil výrobu elektřiny ze slunce o 12 procent

Výroba elektřiny z fotovoltaických elektrárnách (FVE) provozovaných společností ČEZ Obnovitelné zdroje loni lámala rekordy. ČEZ loni vyrobil přes 14 tisíc MWh a dosáhly historicky druhého nejlepšího výsledku. Lepší už byl jen rok 2018.

Zdroj: ČEZ

Pokrytí spotřeby pro 40 000 domácností

Loni vyrobených téměř 136 tisíc MWh bezemisní elektřiny z FVE znamená pokrytí roční spotřeby asi 40 tisíc českých domácností. Fotovoltaiky ČEZ umístěné na území šesti krajů ČR spolehlivě fungují díky kvalitní údržbě, včasné detekci závad a špičkové předpovědi počasí.

„Fotovoltaické parky jsou už více než deset let důležitou součástí našeho portfolia zelených elektráren. Ročně díky jejich výrobě nemusíme spálit stovky tisíc tun uhlí, a přispíváme tak k postupné dekarbonizaci české energetiky,“ říká Jan Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ.

Nyní hodlá ČEZ dále expandovat ve výrobě solární energie v Česku.  „Do roku 2030 postavíme 6000 MW nových obnovitelných zdrojů, které připravujeme v průmyslových areálech nebo na rekultivacích. První bychom rádi zprovoznili už letos,“ dodává Kalina.

Nejlepší podmínky pro výrobu ekologické elektřiny ze slunce za poslední dekádu nastaly v letech 2018, 2019 a 2022. Kumulace roků s rekordní výrobou do posledních let je také odrazem rostoucích zkušeností obsluh elektráren a jejich stále lepšího servisu a údržby.

Loni vyrobily fotovoltaiky nejvíce v červnu (13,4 % roční výroby), červenci (13,3 %), květnu (13,2 %) a březnu (11,9 %), nejméně naopak v prosinci (1,3 %) a lednu (2,5 %). I když výrobní maxima spadají do teplých a slunných měsíců, od listopadu do února zase fotovoltaické panely umí nejlépe využívat svůj potenciál díky minimálním tepelným ztrátám.

Ve výsledku je však výhodná kombinace fotovoltaických elektráren s větrnými zdroji. Zatímco fotovoltaika vyrábí převážně na jaře a v létě, větrné elektrárny využívají silnějšího proudění větru během podzimu a zimy. Obnovitelné zdroje tak jsou schopny v rámci energetické sítě částečně stabilizovat samy sebe.

Meziroční nárůst výroby

„Díky dlouhodobě získávanému know-how se nám daří vymačkat z panelů maximum doslova v každém ročním období. Loni to znamenalo 12% meziroční nárůst výroby. Vyplácejí se nám nejen smysluplné investice do kvalitní údržby i technologií pro včasné odhalování závad, ale i plánování odstávek s ohledem na předpověď počasí. Díky tomu jsme schopni rychle reagovat na situaci a minimalizovat ztráty ve výrobě,“ říká Róbert Heczko, ředitel provozu elektráren společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

ČEZ zároveň pomáhá navyšovat bezemisní výrobu ze slunce i výstavbou fotovoltaik na klíč pro své zákazníky z řad domácností, firem, měst i obcí. Společnost ČEZ Prodej zaměřená na domácnosti a malé firmy instalovala loni přes čtyři tisíce střešních fotovoltaik, meziroční růst instalovaného výkonu byl čtyřnásobný.

Největší solární elektrárny u firemních zákazníků vznikly loni pod taktovkou společnosti ČEZ ESCO na střeše Kongresového centra Praha a skladu řetězce Billa, obě o instalovaném výkonu 1 MW. V současnosti provozuje ČEZ v Česku fotovoltaiky o celkovém výkonu přes 126 MW .