ČEZ investuje 260 milinů do slovenského bateriového startupu InoBat

Česká energetická společnost ČEZ se stala partnerem konsorcia společností INOB a IPM Group v rámci projektu InoBat Auto (dále jen „InoBat“). Firma poskytla konsorciu investici ve výši 10 milionů eur  (cca 260 milionů korun) ve formě směnitelné půjčky.

Zdroj: InoBat

Zdroj: InoBat

Podpory vývoje a výroby baterií v středoevropském regionu

Startupová společnost InoBat s vznikla v roce 2018 a jejím cílem je vybudování výrobních linek na baterie používané v oblasti elektromobility, skladování energie a alternativních paliv. V  květnu 2019 podepsala memorandum o porozumění, které se týká projektů v oblasti vodíkových technologií s plynárenským koncernem MOL a českou energetickou skupinou ČEZ.

Letos v červnu ČEZ do společnosti InoBat investoval 10 milionů eur  (cca 260 milionů korun) ve formě směnitelné půjčky. Generální ředitel společnosti InoBat Marián Boček zdůraznil, že ČEZ nepřináší pouze investici v podobě peněz, ale i know-how.

„Spolupráce InoBat a ČEZ přesahuje hranice obou zemí. Díky tomuto partnerství vzniknou nové bateriové produkty, které se budou vyvážet do celé EU a také do zbytku světa, což je důležitý faktor na pozadí současné pandemické krize, „vysvětlil Boček.

„Naše partnerství s InoBat podtrhuje mezinárodní projekt spolupráce mezi Českou a Slovenskou republikou v oblasti elektromobility. Současně to představuje doplněk k dalším projektům ČEZ na poli těžby lithia v Krušných Horách za účelem výroby baterií pro elektromobily, stejně jako zvažovaný projekt Gigatovárny na baterie v České republice,“ sdělil Pavel Cyrani, místopředseda představenstva společnosti ČEZ a ředitel pro strategii.

 

Zahájení výroby v roce 2021

Ve Voděradech nedaleko Trnavy v blízkosti česko-slovenské hranice vznikne nová obří továrna na baterie pro elektromobily. Letos v květnu to oznámila společnost InoBat. Velkosériová výroba v nové bateriové továrně má být spuštěna již v roce 2021.

Pro projekt se využije bývalý výrobní areál společnosti Samsung s přilehlým pozemkem o rozloze 3 hektarů, který si již zakoupila slovenská firma InoBat. Bude zde investovat do svého nového výzkumně-výrobního centra a do výrobních linek na baterie určené pro elektromobily.

Po nedávné akvizici pozemku ve Voděradech nyní InoBat čeká výstavba výzkumně-vývojového centra a pilotní výrobní linky. Mezi partnery InoBat patří i jeden z nejsilnějších regionálních dodavatelů inovativních řešení v automobilovém sektoru, společnost Matador, energetická společnost AEN či MSM Group, zastřešující dceřiné firmy s portfoliem v oblasti obranného a civilního průmyslu. ČEZ bude strategickým partnerem, který má zkušenosti z energetického sektoru.

Investoři počítají s tím, že výrobní kapacita InoBat dosáhne v počáteční fázi 100 MWh ročně s tím, že může být výhledově zvýšena na 10 GWh. Počet vyrobených baterií by tak vzrostl na 240 tisíc do roku 2024.

„Patentovaná technologie společnosti Wildcat má potenciál vnést revoluci do sektoru výroby baterií pro elektromobily v Evropě,“ uvedl spoluzakladatel InoBatu Marián Boček. Strategická spolupráce s Wildcat Discovery Technologies, k jejímž zákazníkům patří například Apple, Samsung či BMW, slovenské firmě umožní vybudovat vertikálně integrovaný dodavatelský řetězec, od výzkumu a vývoje po výrobu, dodal.

Investiční záměr InoBat podpořila i slovenská vláda pobídkou ve výši pěti milionů eur. Dotace od slovenské vlády umožní společnosti InoBAT stát se lídrem v technologických inovacích a výrobě baterií v době, kdy se evropské společnosti snaží dostihnout asijskou konkurenci, která v současné době dominuje na tomto trhu.