ČEZ dokončil 52 MWp nových pozemních fotovoltaik a chystá výstavbu dalších 111 MWp

Zdroj: ČEZ
Rostoucí portfolio
V první vlně solárního boomu v letech 2008-2010 ČEZ dokončil výstavbu 125 MWp velkých pozemních FVE. Do budování velkých FVE se ČEZ znovu pustil po roce 2022. Do dnešního dne jich v nové éře dokončil 52 MWp.
V současné chvíli tak ČEZ provozuje portfolio, které čítá 178 MWp ve FVE a 8 MW ve větru. Nejvíc slunečních elektráren v Ústeckém kraji vznikne v následujících letech v okolí elektráren Tušimice, Prunéřov a Ledvice.
„Využíváme pozemky po bývalé těžbě. Díky historickému umístění výrobních zdrojů disponuje tento kraj unikátní architekturou přenosové a distribuční soustavy. Obnovitelné zdroje energie tak zde můžeme budovat bez gigantických fyzických investic do sítě, které by si vyžádalo jiné, energetikou nedotčené území,“ shrnuje Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ve společnosti ČEZ.
V souvislosti se svou strategií Čistá Energie Zítřka se ČEZ zaměřuje na intenzivní rozvoj obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 chce přispět k transformaci české energetiky na bezemisní vybudováním obnovitelných zdrojů o výkonu tisíců MW.
Nový dispečink
Veškeré své fotovoltaické a větrné elektrárny i bateriová úložiště z celého Česka řídí skupina ČEZ nově z jednoho místa. Centrální dispěčink vznikl v Málkově na Chomutovsku. Z vesnice s necelou tisícovkou obyvatel energetici dokáží na dálku čelit útoku hackerů, mohou odstraňovat závady a regulovat výrobu i odběr elektřiny.
Kapacita systému je podle ČEZ více než 300 subjektů, jako jsou větrné a fotovoltaické elektrárny, bateriová úložiště i solární parky.
„Dispečer může elektrárnu na dálku ovládat ve smyslu řízení výkonu a omezení výkonu, jeho základním výkonem ale je zajistit disponibilitu toho zdroje – udržet ho v maximálním provozu, dle osvitu,“ vysvětluje hlavní dispečer ČEZ Zdeněk Dražný.
Na obřích obrazovkách ve velíně mají dispečeři mapu Česka a na ní značky elektráren, které spravují. Jsou opatřeny kódy, které hlásí aktuální výkon, odběr a technický stav.
Podle ředitele organizační jednotky obnovitelných zdrojů energie společnosti ČEZ Petra Zelenky má dispečer z velína v Málkově možnost zasáhnout například i v případě napadení jakékoli kontrolované elektrárny počítačovými hackery.
V budoucnu se budou z Málkova řídit stovky elektráren
Z Málkova řídí například čtyři fotovoltaické elektrárny v Ústeckém kraji a po jedné z Libereckého, Plzeňského, Středočeského kraje a z Vysočiny.
„Máme osm dostavěných fotovoltaických elektráren, 12 fotovoltaických elektráren je rozestavěno a co se týče starých elektráren, tak máme v portfoliu jak větrné parky, tak solární parky, které se odsud také řídí,“ přibližuje Zelenka.
Do budoucna k nim přibydou také sluneční elektrárny, které plánuje skupina ČEZ postavit třeba na výsypkách v Ústeckém kraji.