Čeští solárníci investují do prvoligového fotbalu

Prvoligový fotbalový klub 1.FC Slovácko má nového vlastníka. Poloviční podíl v klubu získala skupina Solar Global Vítězslava Skopala, zbytek klubu ovládá původní majitel, kterým je skupina Z-Group Zdeňka Zemka. Oba vlastníci mají jedno společného – staví a provozují velké solární elektrárny.

Zdroj: 1. FC Slovácko

Fotbalové partnerství se Sluncem v zádech

Slovácko má za sebou historicky nejúspěšnější sezonu v klubové historii. Zopakovalo čtvrté místo v ligové tabulce, vyhrálo pohár MOL Cup, hraje evropské soutěže a má otevřenou cestu k evropským pohárům. Ženy hrají už podruhé za sebou ligu mistryň. Juniorky získaly mistrovský titul a v jeho obhájení jim zabránila jen koronavirová pandemie.

Zdeněk Zemek jako lokální patriot do klubu majetkově vstoupil v roce 2007, kdy Slovácku hrozil krach a odejmutí licence. Odcházeli z něj hráči, A tým se pohyboval ve spodní části druholigové tabulky, a klub dusil stamilionový dluh. Zdeňkovi Zemkovi a jeho spolupracovníkům se podařilo tehdy strmě padající Slovácko zachránit a postupně stabilizovat.

Od letošního června klub spoluvlastní z 50% skupina Solar Global. Výši transakce ani jedna ze zúčastněných stran nezveřejnila. Transakci potvrdila na svém webu skupina Solar Global.

„Ve dvou se to lépe táhne a místo jednoho budou nyní dva pilíře. Pro klub je to další zásadní milník. Chystáme se posílit a navýšit rozpočet klubu a vytvořit podmínky k tomu, aby Slovácko, byť je ve srovnání s ostatními ligovými kluby z nejmenšího města, patřilo ve fotbale mezi ty největší,“ dodal Zdeněk Zemek, který klub v letech 2017 až 2021  vlastnil ze 100 %.

 „Skupina Solar Global má kořeny na Uherskohradišťsku a prohloubení spolupráce až na úroveň majetkové účasti v tomto špičkovém týmu je dalším logickým krokem, jak mohu podporovat regionální rozvoj a aktivity. S panem Zemkem jsme se shodli na prioritách a další budoucnosti klubu, nastavení spolupráce tak bylo pouze formální záležitostí. Jsem velmi rád, že mohu propojit Solar Global s takovým hráčem, jako je 1. FC Slovácko,“ sdělil nový předseda představenstva 1. FC Slovácko Ing. Vítězslav Skopal.

Problematická solární historie

Cílem podnikatele Zemka a Skopala je posílit a navýšit rozpočet a vytvořit podmínky k tomu, aby Slovácko, byť je ve srovnání s ostatními ligovými kluby z nejmenšího města, patřilo ve fotbale mezi ty největší v Česku.

Oba dva podnikatelé působí ve fotovoltaice od roku 2008, kdy začali stavět a provozovat velké solární parky. Zdeněk Zemek všal poslední roky čelil podezření, že podvodem dosáhl na licence, které třem solárním elektrárnám na Chomutovsku z jeho holdingu měly zajistit výhodnou výkupní cenu na dvacet let.

Loni v říjnu uzavřel Zemek dohodu o vině a trestu, v soudím řízení dostal tři roky vězení s pětiletou podmínkou, peněžitý trest osm milionů korun a povinnost zaplatit téměř devatenáctimilionové odškodnění státu. Hůře dopadli jeho synové Alexandr a Zdeněk mladší, kteří museli nastoupit do vězení. Odsouzeni byli už dříve na šest let a devět měsíců, po odpykání části trestu byli propuštěni.

Byznysmen Zemek je nicméně přesvědčený, že soudy v jeho kauze nepostupovaly správně. Zemek opakovaně v kauze tvrdil, že je nevinen a že chomutovské elektrárny byly dokončené a všechny potřebné doklady pravdivé.