Čeští miliardáři masívně investují do výstavby velkých bateriových úložišť

Šestý nejbohatší Čech Pavel Tykač, který ovládá zejména uhelné společnosti, chystá stavbu největšího bateriového úložiště na světě. Jeho velikost překoná i projekt legendárního Elona Muska v Austrálii o výkonu 100 MW a kapacitě 129 MWh.

Toshiba


Tajná prezidentská mise

V dubnu letošního roku se podnikatel Pavel Tykač stal členem podnikatelské delegace v Číně pod vedením prezidenta Zemana. Tykač je majitelem energetické skupiny Sev.en Energy.  Letos se Tykač rozhodl pro  nákup poloviny energetické společnosti Intergen, kterou vlastní spolu s čínskými energetickými společnostmi China Huaneng Group a Guangdong Energy Group. Obě čínské skupiny přitom vlastní stovky elektráren.

S Tykačem byl v Číně i šéf jeho Sev.en Energy Luboš Pavlas. „Velmi nás zajímají také novinky v ukládání elektrické energie či zachycování a přepracování oxidu uhličitého. To jsou cesty do budoucnosti,“ prohlásil Pavlas pro časopis Euro.

Během návštěvy Číny se zástupci Sev.en Energy zajímali i o čínské projekty velkokapacitních energetických úložišť, tedy v podstatě obrovských baterií. Součástí nákupu části společnosti InterGen je totiž i plánované 175 MW energetické úložiště v britském Spaldingu. To má být přitom součástí moderní plynové elektrárny o výkonu 300 MW.

Tykačův projekt bateriového úložiště v britském Spaldingu ve spolupráci  s čínskými partnery má ambici stát se největším na světě. „Projekt už získal stavební povolení, takže by se mohl rozjet. Zdržuje ho ale nejistota kolem brexitu: čeká se na to, jakou bude mít nakonec brexit podobu, případně jaký bude dopad na zahraniční investice,“ uvedl tento týden portál Seznam.cz.

Největší baterii v Německu staví miliardář Křetínský

Skladování energie se stává novým byznysem pro další české investory z klasické energetiky. Do tohoto byznysu míří i miliardář Daniel Křetínský, který ovládá Energetický průmyslový holding (EPH).
Křetínský prostřednictvím svého EPH ovládá českobudějovickou firmu EGEM. V dobách solárního boomu EGEM postavil několik desítek velkých fotovoltaických elektráren v Česku, v roce 2011 pak ale ze solárního byznysu exitoval.

Nyní se EGEM chystá expandovat v branži výstavy obřích bateriových úložišť energie (BESS). Pro další firmu ve vlastnictví holdingu EPH, německou společnost LEAG, začal letos v červencsi EGEM 
stavět úložiště o kapacitě 53 MWh.

Jedná se o v současnosti největší evropský BESS, která se nachází  v areálu elektrárny Schwarze Pumpe v jižním Německu ve vlastnictví LEAG. Tento projekt s názvem Big Battery Lausitz by měl být zprovozněn v létě roku 2020.  Po uvedení do provozu bude tento BESS sloužit primárně ke stabilizaci sítě.

Náklady na výstavbu nové 50MW lithium-iontové baterie s kapacitou 53 MWh dosáhnou 25 milionů euro (cca 644 mil. korun) Po dokončení se Big Battery Lausitz zařadí mezi největší bateriová úložiště v Evropě.  Miliardář Křetínský tak v podstatě v rámci projektu BigBattery Lausitz nastupuje do miliardového byznysu, který využívá akumulátory při pokrývání výkyvů při spotřebě elektrické energie.