Český vodíkový fond bude investovat do solárů v Polsku

Fotovoltaika v Polsku přilákala české investory z fondu Hydrogen 2, kteří zde  hodlají postavit solární elektrárny o celkovém výkonu až 300 v příštích třech letech. Na projektu spolupracují společnosti ŠKODA PRAHA ze Skupiny ÚJV, HENRY IF SICAV, investiční podfond HYDROGEN2 a Amper Asset Management, jenž spojují své síly.

Zdroj: Wikipedia

Projekt bez dotací

Prvních 10 megawattů fotovoltaik začne pro Amper už v létě stavět firma Škoda Praha (jejím majitelem je ČEZ) u západopolského města Poznaň, na severovýchod od hlavního města Varšavy. Největší, čtyřmegawattová solární elektrárna bude ve Slezsku. Hlavním investorem bude fond Hydrogen 2 zaměřující se na vodíkové a zelené technologie – součást fondu kvalifikovaných investorů Henry IF SICAV.

Všechny elektrárny by se měly dokončit v prvním čtvrtletí příštího roku a začít dodávat elektřinu na základě dlouhodobého kontraktu (takzvané PPA – power purchase agreement) se zahraniční firmou působící v Polsku. Pro všechny solární elektrárny jež se obejdou bez dotací, už má Amper zajištěné pozemky.

Po dokončení prvních solárů přijde do konce příštího roku na řadu dalších 50 až 70 MW, zbytek fotovoltaik se začne stavět v roce 2024. Celková investice do všech solárních elektráren v Polsku má být nakonec asi 200 milionů eur, tedy skoro pět miliard korun.

Zajištěné financování

„Investujeme zatím zhruba osm milionů eur (asi 195 milionů korun). Průběžně budeme dávat peníze do stavby dalších fotovoltaik, jak budou postupně přicházet na řadu,“ potvrdil Roman Horák, jeden ze zakladatelů fondu Henry IF SICAV. Zhruba třetinu pokryje fond vlastními prostředky, zbytek pak z bankovního financování.

„Kontrakt vyjednáváme a chceme ho do června podepsat ,“ uvedl Jan Ondřich, který má za Amper projekt v Polsku na starosti. Nevylučuje ani možnost, že by část fotovoltaik nakonec kvůli atraktivním cenám prodávala elektřinu na energetické burze.

Investici do solárů bere fond  jako mezikrok k budoucí výrobě zeleného vodíku. Fond byl založen loni v létě a zatím vybral asi 80 milionů korun. Fond nyní vyjednává s dalšími potenciálními investory, kteří většinou investují v horizontu pěti let.

Fond také získal třetinový podíl v inženýrské společnosti Cheminvest, která se zabývá vodíkovými technologiemi. A hledá v Evropě další vhodné vodíkové projekty pro investice.

Perspektivní trh

V posledních letech se Polsko stalo třetím nejrychleji rostoucím fotovoltaickým trhem v Evropě. Jen v roce 2021 se postavilo více než 3 GW nových fotovoltaických elektráren a počet solárních prosumerů překročil přes 1 milion.

Fotovoltaika v Polsku nemá negativní „nádech“ jako v Česku, kde to způsobil nezvládnutý solární boom z let 2010 až 2011. Zájem o obnovitelné zdroje navíc v Polsku podtrhuje to, že země naprostou většinu elektřiny vyrábí z uhlí.

Díky menší hustotě osídlení lze snadněji najít velké plochy rovné půdy bez stínění, což dovoluje stavět větší solární parky a šetřit na nákladech. Navíc, solární elektrárnu o výkonu 1 MWp zde lze postavit průměru za tři čtvrtě milionu eur (asi 18 milionů korun).