Český systém na výrobu vody ze slunce získal v Dubaji cenu za nejlepší inovaci

Systém S.A.W.E.R., vyvinutý na půdě ČVUT, dokáže zcela unikátně vyrobit vodu ze vzduchu. Na výstavě EXPO 2020 nyní získal ocenění přímo od dubajského šejka. EXPO dnes končí, systém však v Dubaji zůstává pro svůj akademický i obchodní potenciál.

Zdroj: UCEEB

Unikátní technologie

S.A.W.E.R. je unikátní česká technologie, která umí vyrobit vodu ze vzduchu, a to i při nízké vlhkosti, tedy například i uprostřed pouště. Verze, která byla představena v českém pavilonu na EXPO, dokáže vyrobit přes 1000 litrů vody denně.

Zařízení S.A.W.E.R., které dokáže proměnit suchou poušť v oázu prostřednictvím cíleného rozmnožování mikroorganismů, může působit trochu jako sci-fi. Ale výzkum a vývoj se z části o vědeckofantastický žánr opírá a poukazuje tak na technologie budoucnosti. Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R.) se skládá ze dvou systémů, jeden na získávání vody z pouštního vzduchu a druhý pro kultivaci pouště v úrodnou půdu.

Systém na získávání vody ze vzduchu, na jehož vývoji se podílí Univerzitní centrum energeticky efektivních budov a Fakulta strojní ČVUT v Praze, je využíván jako dvojstupňový systém, ve kterém se v první fázi použije desikant – materiál, který na svůj povrch váže vodní páru adsorpcí. Ten venkovnímu vzduchu odebere vodní obsah a zadrží ho na svém povrchu.

Odvlhčený vzduch se odvede zpátky do venkovního prostředí. Zároveň se do systému nasaje další venkovní vzduch se svým přirozeným obsahem vodní páry, který se nejdříve ohřeje na tak vysokou teplotu, aby bylo možné z povrchu desikantu vodní páru uvolnit a tím pouštní vzduch navlhčit. Vzduch při zvýšené teplotě do sebe totiž může vázat větší množství vodní páry. Na chladič pak přichází výrazně vlhčí vzduch, než je venkovní vzduch z pouště. Díky tomu lze chladičem získat daleko více vody kondenzací ze vzduchu.

Prestižní ocenění

Zařízení S.A.W.E.R jako nejlepší inovaci ji v závěru výstavy v Dubaji ocenila dubajská vládní organizace pod záštitou dubajského vládce a premiéra Spojených arabských emirátů šejka Muhammada bin Rašída Maktúma. Unikátní systém S.A.W.E.R. získal na EXPO také druhé místo v soutěži amerického časopisu Exhibitor.

Česká inovace se prosadila mezi několika tisíci dalších, které v Dubaji prezentovalo na dvě stě národů, a mezi téměř pěti sty finalisty soutěže.

Jedná se o inovaci, která bez nadsázky může pomoci lidem z celého světa. Tento neobyčejný mezinárodní úspěch kolegům nesmírně přeji a děkuji jim za šíření dobrého jména ČVUT, jmenovitě pak docentu Tomáši Matuškovi,“ říká rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček.

Experti z ČVUT však neusínají na vavřínech a systém S.A.W.E.R. nadále zdokonalují. V současné době pracují na verzi vylepšené v tom směru, že bude odolávat chladu a bude použitelná i pro armádní účely. Zároveň pracují na zmenšení systému tak, aby z nynějšího kontejneru bylo v budoucnu možné použít předmět o velikosti například obyčejné lahve.

„Je vidět, že i malé výzkumné centrum v České republice umí zazářit na světové úrovni. Česká věda, a nemyslím tím rozhodně jen S.A.W.E.R., se opět dostává mezi nejlepší,“ dodává Jakub Dytrich z Univerzitního centra energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického v Praze.